Fantastická hypotéza – čas se podle španělských vědců navždy zastaví

68
2763

Každý z nás se někdy zamyslel nad podstatou času. V závislosti na konkrétní situaci se nám někdy zdá, že letí jak o závod, jindy se nekonečně táhne. Nicméně o existenci času nikdo z nás nepochybuje. Vědci se přitom zcela vážně zabývají dost fantastickou hypotézou, podle které jednou čas zcela skončí.

Vědci z Baskické univerzity a z univerzity v Salamance dospěli k závěru, že čas se zpomaluje a jednou se zastaví. Podle jejich hypotézy se vesmír nerozpíná tak rychle, jak se předpokládalo, ale naopak s jistým zpomalováním. Jakmile se jednou expanze vesmíru zastaví, zastaví se i čas. „Vše na tomto světě ustrne, stejně jako na momentce,“ soudí španělští vědci.

Jako příklad uvádějí Zemi, která se kdysi otáčela mnohem rychleji než dnes. Před čtyřmi miliardami let trval jeden pozemský den přibližně šest hodin. Není vyloučeno, že za milióny let bude den trvat třeba tisíc hodin. A za další milióny let se zemská rotace zastaví úplně. Naše planeta není unikátní, stejně jako ostatní kosmická tělesa podléhá obecným vesmírným zákonům.

[quote]Jakmile se jednou expanze vesmíru zastaví, zastaví se i čas. „Vše na tomto světě ustrne, stejně jako na momentce,“ soudí španělští vědci. [/quote]

Teorii španělských vědců neberme jako další z apokalyptických vizí. Pokud se čas skutečně zastaví, dojde k tomu až za mnoho miliard let, kdy už lidstvo stejně nebude existovat.

Hypotéza, se kterou přišli Španělé, má podle kosmologů z univerzity v Cambridge racionální jádro. Vzhledem k tomu, že čas se jako fyzikální veličina objevil při Velkém třesku, je pravděpodobné, že může zrovna tak i zaniknout. Zkrátka dojde k opačnému jevu.

Zdroj: tainy.info

 • Orion alchemist

  A co zrychlovaní rozpynaní vesmíru, potvrzene od 1998, díky pozorovaní Supernov typu Ia ?? Po objevu ziskali vědci nobelovku (tj. detail). Pak i vliv teto energie na pozadí relikního zaření v prostoru.

 • Navrátil Josef

  O tom, že veškerá tělesa ve Vesmíru se pohybují, nikdo nepochybuje. Pohybují se prostorem „po délkových dimenzích“, to znamená, že těleso na každé ze tří dimenzí „ukrajuje“ intervaly pro svůj posun. A totéž je i s časem ! ! Čas neběží nám, ale my „běžíme po čase“, to znamená, že my-těleso putijící po Vesmíru se pohybujeme nejen po délkových dimenzích, ale také po časové dimenzi, a to tak, že „ukrajujeme“ intervaly na této časové dimenzi. Dokonce je možné že Čas má více dimenzí, tedy také tři ploché dimenze jako má veličina Délka tři dimenze ( říkejme jim šířka, délka a výška ). Pokud má Čas tři dimenze, pak se Zem může pohybovat do všech tří časových dimenzí „stejným tempem“, tj. Zem ukrajuje na každé ze tří dimenzí stejné intervaly a to pak se nám jeví, že čas je všesměrný, že „běží“ do všech směrů stejným tempem. Anebo my-Země se pohybujeme po třech časových dimenzích stejným tempem, ukrajujeme stejné časové intervaly. Čas neběží „nám“ ale my běžíme-posouváme se „po něm“. Není to nic nemožného.. Lze si dokonce představit,, že Zem putuje po Vesmíru po třech délkových dimenzích tak, že všesměrně ukrajije stejné intervaly…, proč ne ? , vidí to tak velmi vzdálený pozorovatel – např. kvasar. Pokud kvasar prohlašuje,, že vidí posun Země jen v jednédélkové dimenzi( a to enormně ) a v ostatních dvou neměřitelně málo, pak má pravdu. I my ze Země pozorujeme, že na raketě s rychlostí skoro céé dilatuje čas jen ve směru pohybu rakety a v ostatních dvou směrech čas nedilatuje. Dtto s kontrakcí délek. .

 • Marie Koutska

  Svim zpusobem mate pravdu vsichni, slovo cas jsme si vymysleli a pojmenovali tak vec ktera neni videt ani se neda jinak zmerit nez hodinami, ktere jsme si vymysleli a proto mame pocit ze je tez vymyslen. Kdyby neexistoval cas, tak by nebylo nic jen tma, protoze od vzniku nasi planety a nas je neco a to neco jsme prave pojmenovaly cas.

 • Hunter

  i čas má své prostorové dimenze ;)

 • Venom

  Dokaz ze cas existuje? Ziaden jav nie je staly ale nemozem zabudnut dodat ze v ciernej diere neexistuje

  • Tom

   podle čeho seš takto přesvědčen

   • Venom

    Čo myslis teraz, ziaden jav nie je staly ? Nic nie je vecne – uz len to ze starneme , cas v ciernej diere neexistuje? Nic v nej neexistuje kvoli epickej gravitacnej sile, viac ti o tom povie hawking

    • Lukas

     Čas je jen naše představa,abstrakce v naší paměti a černá díra nemůže být nic jiného než objekt s nejvyšší možnou hustotou hmoty,což se projevuje právě onou gigantickou gravitací.I abstrakce či iluze neb myšlenky je existence,jsou z nich složeny celé naše životy.

 • Lukas

  Existence času lze snadno prokázat tvrzením „ČAS JE“.Stejně jako existenci boha dokazuje církev svatá tvrzením že „BŮH JE A BASTA“. Nám méně chápavým to jistě postačí k pochopení všehomíra,neboť BOHA stejně jako ČAS nelze nelze reálně prokázat,lze pozorovat pouze jejich projevy.A tak tu máme nové moderní náboženství,ale pššššššššššššššt.

 • Lukas

  K zastavování času nám slouží atomové hodiny,když je vložíme do silnější gravitace,začne se čas zpomalovat,dalším zvyšováním gravitace se začnou hodiny deformovat,až se úplně splácnou,společně s časem,tím se čas i délka dostane do sinkularity.Takto si můžeme vyrobit výborné časové placky.Podobně můžeme manipulovat s časem,když přesné atomové hodiny vložíme do pece,tam však je zajímavé,že nejdříve začne čas zrychlovat a potom po roztavení přesných atomových hodin se čas zastaví jako fotografie,ať žije vjedec Ajnštajn a jeho časovjeda.

  • Tom

   I to je mozne :-)) a jak si predstavujes, ze funguji atomové hodiny na jakem principu?

   • Lukas

    Myslím,že atomové hodiny fungují na principu kmitu atomu,tedy jde o pohybový strojek,nikoliv časový,je jasné,že gravitace má vliv i na tento pohyb,proč se má posouvat čas a jaký vlastně mi není jasné,když se něco pohybuje rychleji nebo pomaleji nezmizne to kdesi v budoucnosti nebo v minulosti,tak o jakých to posunech v čase se vlastně mluví?

    • Tom

     No u atomových hodin to je dáno zářením fotonů Cesia. ne jeho kmitáním. gravitace na to vliv nemá. Inerciální soustava na plynutí času ano.
     To, že v černý díře neplyne čas je domněnka, které není ověřená experimentem.
     tady nejde zřejmě o časový posun jako při přeletu do jiného pásma v letadle, ale o časový skok.
     Jde o to, že vše co vidíš kolem sebe vidíš se zpožděním, je to vlastně historie. Zpoždění je přímo úměrné vzdálenosti kterou musí informace urazit, čím jsi dál tím je informace, než k tobě dorazí starší o určitý časový úsek. Když se koukáš na západ sluníčka, tak to sluníčko co vidíš, už na tom místě kde ho vidíš fyzicky ve skutečnosti není. Je to strašně komplikovaný si to představovat, že vidíš někde něco co tam neni. :-)))

     • Lukas

      Že by na fotony neměla gravitace vliv,to slyším poprvé,gravitace má vliv úplně na všechno,to jest i na atomové hodiny,tudíž gravitace ovlivňuje chod hodin,nikoliv nějakého záhadného času,krom toho čas je nerozlučně spjat s pohybem,sám o sobě neexistuje,zkracuje-li se čas musí se zkracovat i pohyb,při zastavení času nemůže existovat vůbec nic,páč kde se nic nepohybuje není ani času,takže tvrzení o zastavování času při rychlosti cé je naprostá ničím nepodložená pitomost hodná svého dementního stvořitele,jde pouze o klam či zdání vugumovanýho pozorovatele,který neví,že je klamán.Vesmír zcela jistě nefunguje podle toho,kdy kterému lidskému pitomci padne světlo do oka,což sám píšeš.S časem se vůbec nic neděje,věda sama tvrdí,že stáří vesmíru jest asi 16miliard let,což není nic jiného než globální všeobjímající čas,je nemožný,aby cokoliv z tohoto globálního času někam přeskakovalo do minulosti nebo do budoucnosti,to by muselo z našeho vesmíru zmizet,ale to se neděje,jen se něco pohybuje rychleji a něco pomaleji,nic víc.

      • Tom

       gravitace fotonům mění dráhu, ohýbá světlo. Ale nezpomaluje ho.
       -zkracuje li se čas. Zrychluje se pohyb.
       -čas plyne v každé inerciální soustavě jinak, takže se může v jedné zastavit a v druhé ne
       – jenže ono mizí

       • Lukas

        V černých dírách je až tak silná gravitace,že světlo zastavuje a světlo se z ní vůbec nedostane,tudíž gravitace má vliv i na světlo i kdyby se mělo jen ohýbat,má vliv na jakýkoliv pohyb a protože všechno je pohyb tak gravitace má vliv na všechno,není-li pohyb nelze měřit žádný čas,nebo myslíš-li si že ano,pak mi napiš čeho.A poněvadž i vlnění je pohyb,není pochyb o tom,že i atomové hodiny jsou pohybový strojek jako každý jiný a neměří žádný čas,protože žádný čas do nich nevstupuje,porovnáváme jen rychlost pohybu atomových hodin s jiným pohybem,aniž bychom byli schopni zjistit jak dlouho trvá například minuta naměřená atomovými hodinami.

        • Tom

         To, ale nemusí být pravda, světlo, myšleno foton, se v černý díře vůbec nemusí zastavit. Může se v ní třeba jen zacyklit bez ztráty na rychlosti a nebo vlivem sil přeměnit v JETS ktarý vystupuje v ose rotace černý diry. Takže určitě existuje nějaké záření, které černou díru opouští. Znalost 4% barionů je pořád málo na pochopení fungování vesmíru. Vše může, a zřejmě je jinak než se do teď tuší, jenže se k tomu musíme pomalounku dokopat, odprostit se od zaběhnutých teorii a dát šanci těm šílenejm. Čím šílenější tím lepší.

         A co je gravitace? jak vznikne jakou má povahu? v každý části vesmíru je jiná. Je jiná i v různých částech Sluneční soustavy. Je to pořád o inerciálních soustavách. Zaleží na pozorovateli. Ve které se nachází soustavě a co vlastně pozoruje. A nejdůležitější je co z toho pozorování chce mít za výsledek.

         • Lukas

          Ano,to mě je jasný,nejdříve nějaký dement vymyslí atraktivní výsledek,aby se to líbilo ,například zkracování nebo zastavování nějakého samostatného času a pak se tomu vše přizpůsobí včetně rovnic, i když je snad každému jasné,že čas je vždy spojen s nějakým pohybem,bez pohybu není žádný čas.Z tohoto pohledu je ten článek výše naprostá pitomost,jak vesmír ustrne jak fotografie,ke všemu magoři kteří na takovou blbost přišli si říkají „vědci“.

          • Tom

           Ono se to stát může, protože se vesmír stále „ochlazuje“ od doby velkýho třesku. Co ty popisuješ s filmem, že když se zpomalí zpomalí se i čas tak neni. snížením rychlosti pohybu nezpomalíš čas. Ten plyne pořád stejně zpomalil se pohyb délka je kratší za pořád stejnou jednotku času jako když byl pohyb rychlejší. Aby jsi mohl mít rozdílné časy musel by jsi mít rozdílné soustavy pak by to šlo. Každý má v sobě svůj čas. Svou soustavu, kterou si bere s sebou do jiných inerciálních soustav. Co se týče hodin ve peci—- ty teplotou ovlivňuješ hmotu, pomoci které měříš čas. Ale neovlivňuješ čas jako takový i když ve výsledku hodiny ukazují jinak. Viz případ rychlosti a dráhy. Jinak moc díky za diskuzi, jsem rád že si začal psát a neřešíme „blbosti“ :-))) ale smysl pochopení. času.

          • Lukas

           No neřekl bych,že má každý v sobě nějaký čas,pouze paměť,kde se nám zaznamenávají děje v posloupnosti v jaké se udály,žádný čas se nezaznamenává,pouze INFORMACE co jak dlouho trvalo dejme tomu v porovnání s jiným pohybem například rychlostí našeho vnímání,samotný čas se zaznamenat nedá(když tak popiš co tím myslíš),pouze informace o něm V SOUVISLOSTI S POHYBEM.Když snížíš rychlost(pohyb) trvá projetí té samé dráhy delší čas,nebude-li žádná rychlost(pohyb),není žádný čas,když budeš na planetě, kde bude větší gravitace,budeš se pohybovat pomaleji, pochybuji že to bude mít vliv na tvé vnímání a poněvadž má gravitace vliv úplně na všechno,půjdou i atomové hodiny jinak,při extrémní gravitaci nepůjdou hodiny vůbec,nebo myslíš,že na neutronové hvězdě se čas zastavil,stejně jako při extrémní teplotě či tlaku? Z toho je patrno,že hmota pomocí,které měříme čas je ovlivňována mnoha faktory mezi které gravitace nesporně patří,věř nebo ne,čas se měřit nedá,vše je jen porovnávání délky trvání jednoho pohybu s jiným,pokud ovšem zajistíme stejné podmínky při měření,což se v žádném případě neděje při měření v rozdílném gravitačním poli(příklad s údajně časovým posunem u GPS).

          • Tom

           Pohyb je definován jako jednotka dráhy za jednotku času. ty to chápeš naprosto obráceně. Rychlost se skládá z dráhy a času.

           Určitě znáš přesýpací hodiny. Jedno zrníčko je jedna jednotka času. pád zrníčka je jeho dráha. Gravitací ovlivníš zrychlení zrníčka. tedy rychlost, ale ne počet zrníček nebo jejich velikost. Při větší gravitaci ti budou padat rychleji, ale pořád to bude jedno zrníčko jako jedna jednotka času. čas se nezastaví. při zastavení pohybu. Čekal jsi někdy na červenou? stál jsi tvoje auto stálo, nádrž v benzínu stála, ale čas běžel pořád dál. Radio hrálo, jiná auta kolem tebe jezdí.

          • Lukas

           To se mýlíš,vůbec to nechápu obráceně,naprosto s tebou souhlasím,že rychlost se skládá z dráhy a času.Také si nemyslím,že gravitace ovlivňuje počet zrníček,gravitace mění především hmotnost a proto budou zrníčka rychleji padat,zrníčko nemůže být žádná jednotka času,jak jsi na to přišel,ten pohyb jest jednotka času,samozřejmě v porovnání s jinou délkou pohybu,samotný čas se měřit nedá,vždy jen porovnáváme délku trvání jednoho pohybu s jiným,POHYBU chápeš,ne nějakého stojícího zrníčka,co se nepohybuje vůbec neexistuje,jestli o něčem takovém víš tak to tu napiš.Moje auto nikdy nemohlo stát,možná tak vůči Zemi,ale to je jen zdání,řítí se spolu se Zemí obrovskou rychlostí Vesmírem,i tak jest auto stejně jako vše ostatní složeno z pohybujících se částic a právě díky tomu existuje,takže kdyby se zastavil veškerý pohyb,všechno by zmizlo Tome,ten článek výše je opravdu totální blbost.

          • Lukas

           Co je to „čas jako takový“ nic takového neexistuje,pokus se to popsat,ale myslím,že jsi to již tady výše trefně popsal cituji : jak jinak nemohu s tebou souhlasit :-))) rozměr existuje. primka 1D, obdélník 2D akvárko 3D, moment setrvačnosti 4D. kdežto, už jsi viděl čas, plul si po moři a potkal čas? někdo zazvonil a vešel čas…..:-DDD

        • Tom

         s časem to je stejný jako s kilem, metrem, objemem, prostě je to definovano námi lidmi, aby jsem se v tom vyznali. . Aby jsi změnil polohu z mista A na misto B potřebuješ dráhu mezi body a čas jinak to nejde. Neni to nic imaginarniho.

         • Lukas

          Otázkou zůstává jak dlouhý čas,když se nedá změřit,časová osa v podstatě neexistuje,je to jen abstrakce vlastně jako všechno ostatní i když nám to tak nepřijde.Souhlasím však,že bez času to nejde.

       • Lukas
        • Tom

         článek je příliš stručný na popis fungovaní atomových hodin.
         má se to tak, že přesně dodanou energii se vynutí přechod elektronu cesia z jedné vrstvy na druhou a to je ten tvůj kmit. tudiž je to o energii a ne o gravitaci. třeba je to posáno tady : http://fyzmatik.pise.cz/80785-atomove-hodiny-do-kazde-rodiny.html nebo tady: http://home.zcu.cz/~poupa/ptb.html

         • Lukas

          Hmota rovná se energie a naopak,tento vesmír JE o gravitaci,nelze ji od hmoty nebo chceš-li od energie oddělovat,tudíž gravitace má vliv i na přechod elektronu cesia z jedné vrstvy na druhou kromě faktu,že má vliv úplně na všechno,tedy i na chod atomových hodin beztoho aby se cokoliv dělo s nějakým záhadným časem,ale klidně si mysli,že se posunuje čas,je to úplně fuk jestli se zpomaluje čas nebo pohyb,výsledek vyjde nastejno,pusť si třeba zpomalený film,aby jsi to viděl na vlastní oči.

         • Lukas

          Na ty tvoje přesný atomový hodiny má vliv i obyčejná teplota či tlak,ať už pracují na jakémkoliv principu,natož gravitace,změní-li se podmínky v kterých atomové hodiny pracují, změní se,JAKÝ DIV, také chod hodin z čehož VJEDCI záhadně vydedukovali,že se mění ČAS.

     • Lukas

      Je to fuk,ale atomový hodiny skutečně fungují na principu kmitu atomu cesia,jak jsem říkal,když ty atomový hodiny vrazíš do pece a budeš zvyšovat teplotu taky půjdou jinak,stejný je to jako když budeš zvyšovat gravitaci,prostě se změní podmínky a hodiny jdou jinak,na to nemusíme lítat do vesmíru,abychom takovou blbost pochopili,jen akademická věda nás pokrytecky ohlupuje časonesmyslem o zastavování času,je to hrozná hovadina,nedá se tomu věřit,s časem se neděje vůbec nic,nemáme čím měřit čas,jen můžeme porovnávat, pohyb vůči jinému pohybu.

      • Tom

       kmitu atomu cesia? asi né…počet period přechodu mezi vrstvami cesium je docela stabilní prvek a září. jeho atom nedělá tik tak

 • active x

  Ano čas existuje a napríklad aj tu v tejto zóne a myslím že aj v celom stvorení, faktom je že Absolútny existuje v nepriestore a nečase (aj keď mojou hlavou tomu nejak moc nerozumiem, to ta amnézia po narodení na svet) V každom objekte sa nachádza singularita, či už je to stred galaxie, v hviezde, planéte alebo aj v ľuďoch samotných. A čas plynie do a zo singularity, čiže nie lineárne (od a do neviemkam) – my to vnímame potom že sa nám to vleče alebo uteká…

  • Tom

   a co je singularita? :-)

   • Lukas

    Singularita je lidský nesmysl,nekonečná hustota,co to má být,nic takového nebylo experimentem prokázáno stejně jako červí díry, je to jen teorie,jsou jich tisíce.

   • Lukas

    Ještě si do své vjedy dosaď Heryho Potra a budeš to mít dokonalý :-DDD

 • flapik

  Cas je dielom ludi, ktory si na vsetky svoje cinnosti … prisudzuju urcite minuty,hodiny,dni … Podla tohto clanku by sa aj akcna a reakcna doba ludi spomalila priamoumerne, takze pri spomalovani, spomaleny pohyb napriklad? … neverim :DDD pride mi to celkom smiesne :)

  • Tom

   čas není dílem lidí jak si na to přišel? čas je jak to říci …derivace změny?

   • Lukas

    Derivace změny,to se snad hodí na pohyb,nebo jestli myslíš,že se čas pohybuje,pak je to jasný,čas je pohyb a není co řešit,raději se neptat,pohyb čeho.Proběhlý čas již neexistuje,rovněž tak proběhlý pohyb a tak tu žijeme z minulosti,abstrakcí,které ve své podstatě již nejsou,ale pro nás mají smysl v kontextu určitého celku a říkáme tomu paradoxně realita.

   • Lukas

    :-DDD

 • SKi

  Já to teda vůbec nechápu :D

 • Tom

  Čas jako takový neexistuje. To si lidé vymysleli proto, aby věděli od kdy do kdy a co za to. Jan Werich

  • To je to iste ako povedat ze rozmer neexistuje ze sme si to len vymysleli aby sme vedeli odkial pokial a co za to :)

   • Tom

    jak jinak nemohu s tebou souhlasit :-))) rozměr existuje. primka 1D, obdélník 2D akvárko 3D, moment setrvačnosti 4D. kdežto, už jsi viděl čas, plul si po moři a potkal čas? někdo zazvonil a vešel čas…..:-DDD

    • aj v pc vidis rozmer a pritom je virtualny to len tvoj mozog ho poklada za priestor lebo rozmer ma len display nie to co sa v nom odohrava napriek tomu to pokladas za rozmer. Tiez vzduch nevidis len jeho prejav tak isto ako cas nevidis len jeho prejav v ramci akcie a reakcie bez casu by nebolo pohybu nepolo by mozne urcit zaciatok a koniec pohybu a teda cas je neoddelitelnou sucastou zivota a existencie uz pred zrodenim hmoty a teda velkym treskom.

     • Tom

      asi takhle

      V pc se jedná o perspektivu stejně jako na jakémkoliv obraze nebo fotografii, seskládáno hodně 2D geometrických tvaru do optického klamu.S tím vzduchem si dost vedle. nemůžeš věci hodnotit podle toho zda jsou vidět nebo ne. Vzduch má svojí HMOTNOST, HUSTOTU, TEPLOTU, TLAK, SLOŽENÍ to je dost argumentů proto, že vzduch existuje :-)
      ČAS samozřejmě existuje, je to matně tuším, počet vyzářených fotonů radioaktivního cesia za sekundu. Je to stabilní ne-li úplně stabilní počet fotonů. proto se říká atomové hodiny wiki jistě napoví víc.

      To co jsem psal v úvodu je z jedné hry pana Wericha, tak se v tom už nebabrej kdo poznal poznal kdo ne tak ne no :-DD

      • S tym vzduchom to bol priklad co nevidis ale vnimas jeho prejav podobne ako cas sice ho nevidis ale jeho prejav vnimas takze jeho existencia je uplne realna a ci sa zastavi cas ked sa zastavi rozpinanie vesmiru je otazne kedze vesmir potreboval existenciu casu uz pred nim kedze prisiel cas na exploziu :D

       • Tom

        achjo co s tebou? už vííím vůbec nic :-DD

  • loyner

   Není pravda, čas se dá dokázat tím, že existují místa, kde čas plyne mnohem rychleji nebo mnohem pomaleji

   • Tom

    Mnoo asi nevíš kdo byl Jan Werich a co dělal, že? :-))

   • Tom

    a propo jaká místa, kde jsou, a jak se to zrychlení či zpomalení měřilo? čím? co bylo jako etalon, čím se to porovnávalo atd. tohle by mně fakt zajímalo

    • Říká se tomu dilatace času ve speciální teorii relativity. Měřili to například v cernu. Jinak s dilatací času pracuje i gps. Každý den se v satelitech musí posouvat čas, aby se kompenzovala odchylka.

     • Tom

      Jenže ta odchylka je způsobena absolutním časem atomových hodin, a časem 24hodinovým jaksi veřejným.

      • V tomto případě je odchylka způsobena gravitačním polem (obecná teorie relativity). Žádný absolutní čas není. Čas je relativní. Rozdíl je v pozorovatelích.

       • Tom

        Rozdíl je v inerciálních soustavách. V komentu výše, jsem špatně zaměnil korekci rotaci Země s měřeným časem. A tím co popisuješ Ty.
        Pěkný přehled Mates :-))

       • Drak

        Vesmír dle uznávaných renomovaných vědců je starý cca 16miliard let,což to podle tebe není absolutní globální čas?Spíše každý kváká co se mu hodí do krámu.Možná těch 16miliard roků je relativní pojem a vesmír je starý 7dní jak říká bible,nebo si každý lidský blb určí stáří vesmíru podle toho jak to vnímá,je-li vše relativní,pak musí být relativní i ta idiotská TR včetně konstanty cé měřenou relativním časem.Pak ovšem nemá smysl se o ničem bavit,poněvadž vše je tak jak to vidí ten,který pozorovatel,všichni jsou si v pohledech rovni a žádný názor není nadřazen jinému,všichni mají pravdu,věda tak dobrá pro blbce.

     • Drak

      Dovol abych si vypůjčil tvou relativitu.Ty máš za to,že gps pracuje s dilatací času a já tvrdím,že jde pouze o změnu pohybu hodin vlivem jiné gravitace,stejně jako když budeš hodiny zahřívat na vyšší teplotu půjdou jinak a nebude to znamenat,že se cokoliv děje s časem.V satelitech se tudíž nemusí posunovat žádný čas,to by byla úplná magie,ale synchronizuje se pohyb hodin s pozemskými,proto tento uboze naivní příklad s gpsčasoposunem přenech raději hlupákům,kteří těm nesmyslům věří.

     • Johan

      johan: Pokud mají atomové hodiny měřit přesný čas kdekoliv,musí být určeny podmínky, mezi které kromě teploty a tlaku, bezesporu patří také síla gravitace.Nejsou-li dodrženy stejné podmínky provozu přesných atomových hodin na různých místech,může se jen hodně velký BLB divit,že jdou hodiny jinak a posléze k dovršení vší blbosti tvrdit,že jde o posuny toku času.S pozdravem fyzice sbohem.

   • Drak

    Například ve tvé hlavě nebo v hlavě jiného časopošuka,vesmír žádný čas k ničemu nepotřebuje a také neexistuje žádný způsob jak prokázat existenci času.Všechny děje ve vesmíru probíhají ve stejném mžiku,to jen různí pozorovatelé to vnímají jinak,ale to je o tom kdy k nim dorazí informace nikoliv o posunech v nějakém čase,ti chytřejší si dokážou spočítat,kde se nachází právě teď určitá planeta,každý snad ví,když se podívá na noční oblohu,že vidí již neexistující minulost.Gravitace deformuje pohyb s časem nedělá vůbec nic,Enstein si z vás udělal blázny.

   • Mat

    ano dokonce jsou tato mista i na zemi … to nic nemeni na tom že pojem čas stvořil člověk … nebo si snad opravdu myslíte že při velkém třesku vlietla z toho mega hmotneho bodu zásoba sekund minut hodin dnu atd? :D :D :D Pohybujete se na poli teoretické fyziky. Ostatně mnoho bodů terie relativity se s postupem času tak nějak vyklá.

 • ZT

  Ja to chápem tak, že čas to je pohyb. Bez pohybu by sme nemali ako zmerať čas (už aj pozorovateľ spúšťa odpočítavanie času ).
  Vesmír sa rozpínaním spomaľuje, chladne stráca energiu a hybnosť. Po určitom čase prestane vo vesmíre akýkoľvek pohyb, teda v ňom nebude ani pozorovateľ času a čas sa zastaví. Predmety tam stále budú, no nepohne sa ani najmenšia častica., . Nič čo by dalo vzniknúť času.
  predpokladám, že takto nejako to môžeme vysvetliť .:-)

  • Myslim ze nie je dovod na to si mysliet ze ked sa vesmir prestane rozpinat prestane sa vsetko pohybovat. Ak by sme sa drzali teorie rozpinajuceho sa vesmiru potom je tu aj teoria jeho opatovneho zmrstovania a teda by vsetko fungovalo dalej akurat v opacnom smere.
   Ak ide o pohyb a cas mozeme povedat ze aj pre nehybne predmety cas plynie. Cas nie je odkazany na pohyb my zijeme v case a priestore nehovori sa tam o pohybe cas je dalsi rozmer v ktorom okrem inych zijeme.

   • ZT

    ved je to iba jedna z teorii. nie fakt :-)
    ja sam vam vymyslim aspon 5 teorii povodu vesmiru, zivota a vobec, ak treba :-)

 • Cas zastavit? Preco? Kde je dokaz ze cas vznikol zaroven s vesmirom? Hovori sa casopriestor ale tento casopriestor ako nieco neoddelitelne vnimame len v ramci nasho vesmiru ale sme si isty ze priestor kde sa vesmir rozpina nepotrebuje cas? Takze logicky sa natiska odpoved ze cas tu bol vzdy ale pri vzniku nasho vesmiru (velky tresk) sa len otvoril dalsi priestor v priestore a cas sa do neho automaticky pretlacil lepsie povedane bol jeho sucastou uz na jeho pociatku…

  Dalo by sa povedat na priklade granat v miestnosti (nas vesmir) po velkom tresku (vybuchu) sa sucasti granatu rozpinaju teda granat prebral cas (jeho samotnu existenciu) uz v ramci jeho explozie. Inak povedane cas tu bol je aj bude :)

 • kazan

  Zase ti španeli…to je jedna perla za druhou.Je fakt že nejakou „praci“ vykazat musí:)

 • MidnighT

  Proč vždycky všichni automaticky předpokládají že za pár milionů let lidstvo nebude existovat… Jasně momentálně k tomu nevyhnutelně směřujeme ale to neznamená že se budoucí generace nerozhodnou něco s tím konečně udělat… Jsme vyspělá rasa a dále procházíme evolucí tak proč neberou v potaz tu možnost, že za milion let bude lidstvo rozprostřené po celé naší galaxii ačkoli nejspíš v trošku jiné podobě díky evolučním změnám ???

  • miskith

   Byla by ku*va klika, kdyby během několika milionů let nepřišla žádná katastrofa na naší planetu. Ať už v podobě meteoritu nebo jiné přírodní katastrofy. Vyloučeno samozřejmě není ani vyhubení lidstva. Třeba tu ještě život bude, ale za takovou dobu se může stát cokoli (a je velmi malá pravděpodobnost, že se nestane nic), třeba se bude slunce rozpínat rychleji a zhltne naši planetu dřív než se čekalo.

   • MidnighT

    Já ale nemluvil o naší planetě, přečti si ten můj koment znovu… Naše planeta za pár milionů let nejspíš nebude existovat ale to neznamená konec lidského druhu tou dobou už může lidstvo mít lidstvo kolonizované dalších 100 planet podobných zemi… a na každé z nich nás budou miliardy (furt tu mluvíme o milionech let) Samozřejmě ale momentálně je větší prvděpodobnost že se během příštích 5. let zničímě samy mezi sebou…

   • TZS

    Po NASI VCEREJSI DILATACI CASU,I SPANELKE VEDECKE TEORII ZASTAVY CASU,ME NAPADLO,ZE PRAVE TOTO,MYSLELI MAYOVE,KONCEM CASU··· !!! :)
    http://www.avatarkrshna.blogspot.com