Jaký bude náš první kontakt s E.T.?

27
754

Vědci hledají mimozemský život už po desetiletí, ať už za pomoci sond nebo prostřednictvím rádiových signálů. Zatím žádný neobjevili, ale je možné, že jednoho dne se nám podaří navázat kontakt. Astronomové, antropologové a vědci z dalších oborů i ufologové zvažují několik scénářů, jak by toto první setkání mohlo vypadat.

Dosud sice nedokážeme cestovat k jiným hvězdám, ale mimozemský život třeba jednou objevíme přímo v naší sluneční soustavě. Možnými kandidáty jsou například Mars či Jupiterův měsíc Europa, pod jehož povrchem se zřejmě ukrývá oceán. Není také vyloučeno, že inteligentní mimozemské bytosti ze vzdálených galaxií postupně osidlují naši sluneční soustavu. Možná žijí v podzemních základnách na Marsu nebo na Měsíci, mohou také obývat pás asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Nebo jsou na cestě k naší planetě.

[pullquote_right]Není také vyloučeno, že inteligentní mimozemské bytosti ze vzdálených galaxií postupně osidlují naši sluneční soustavu. [/pullquote_right]

Co se prvního kontaktu týče, samozřejmě bude záležet na vyspělosti hostů z vesmíru. Podle astronoma Setha Shostaka ze SETI s největší pravděpodobností objevíme primitivní mimozemskou rasu. Tento odhad se zakládá na skutečnosti, že potenciálně obyvatelné světy v naší sluneční soustavě, tedy Mars a Europa, nevykazují známky rozvinutého života. Obvykle také platí, že ten, kdo objevuje, je vyspělejší než ten, kdo je objevený. Pokud na těchto tělesech jednou přistaneme a objevíme na nich mimozemské ekvivalenty trilobitů, „uděláme to samé, co Darwin – nasbíráme vzorky a přivezeme je domů,“ říká Shostak.

Kvůli velikosti vesmíru a vzácnosti života je podle Shostaka  nepravděpodobné, že by se sešly dvě rasy se stejnou inteligencí. Co by se ale stalo, kdyby nás objevili příslušníci vyspělejší vesmírné rasy?

Stejně jako mravenci nechápou pohnutky lidského chování, je velmi těžké představit si, jak by na nás reagovali  příslušníci vyspělejší mimozemské rasy. Podle amerického astronoma Carla Sagana, který zemřel v roce 1996, by k nám moudří vesmířané nejspíš přistupovali s velkým respektem. Pokud by ale byli stejně bojovní a agresivní jako my sami, pravděpodobně bychom se stali součástí jejich jídelníčku. S tím nesouhlasí astronom Jacob Haqq-Misra z Pensylvánské státní univerzity. „Společnost, která je schopná mezihvězdného cestování, by problémy svého rozvoje jistě neřešila tak, že nás zařadila do jídelníčku,“ řekl Haqq-Misra.

Zdroj: livescience.com

 • Mat

  nechapu kde pan Astronom bere jistotu že to bude primitivni rasa ? Vzhledem k našim znalostem vesmíru víme že země je batole ….. takze astornom je další z namyšlených blbů co si myslí že lidstvo je špička všeho :D

 • malatny

  Zamyslel se nekdy nekdo nad tim ze my jsme ti mimozemstane astralni bytosti ktere jsou po celem vesmiru rozsete jak zrnka prachu?Po smrti ve vetsine pripadu je tunel to muze byt cestovani casoprostorem do jineho vesmiru kde pro danou astralni dusi ceka dalsi ukol muze ale klidne spocinout znovu na stejne planete v jinem tele jak to by vysvetlovalo fenomen minulych zivotu je to jen teorie kterou nepotvrdi nikdo z nas jelikoz musis umrit aby si to potvrdil;)ale jak kdyz budes zase jinde?Smrtka muze byt klidne jen ten kdo urci tvoji dalsi pozici ve vesmiru

 • Jesienka

  Tí ktorí našu vyspelosť nedosahujú sem neprídu a tí ostatní tu už pravdepodobne boli, alebo sú tu. My len možno nemáme schopnosť vidieť iné dimenzie. Jeden z amerických bývalých astronautov povedal, že všetko to čo môžete vidieť v Hviezdnej bráne /Star gate/ je už dávno bežnou realitou a deje sa to a k tomu máme ešte pridať pokrok plus 50 rokov……..taká je vraj realita.

  • degesko

   No ty si riadny debilko. A ktory byvaly astronaut? si podal fakt doveryhodnu informaciu… Keby bol byvaly astronaut, nemoze o tom nic hovorit pretoze to maju v zmluvach…. To ty ale asi nevies

  • Mat

   ale no tak. Teorie o tom že NĚKTERÉ technologie ze seriálu SG existují sice jsou ale z většiny jsou dost postavené na hlavu (neco jako matrix pustili nam film proto aby zakryli pravdu, teď si vsichni rikaji ze je to jen film ale je to pravda) třeba cestování v DG je založeno na teoretické fyzice, ale ve spoelčnosti která nedisponuje energetickým zdrojem jež by umožnil napájet elektromobil na vzdálenost 1000 km se těžko dá věřit tomu že by něco se spotřebou hvězdné brány mohlo fungovat …. to není autíčko na ovládání. To je neco jako řeči o warpových motorech principialně by to mohlo fungovat (ne uplně tak jako bylo ve startreku) ovšem ZASE TA ENERGIE :D

 • Tomas

  Když si to tak ale vemeš, lepší je to nejdříve prozkoumat a zjistit co to je možné, než pak najednou to tu nechat aby to udělaloo to nejhorší..je pravda že komunikace s námi je proně nemožná, ale když už by to tu náhodou bylo.. a bylo by to tak vyvinuté že by to „došlo“ až na zem, myslím že by to mohlo být i tak inteligentní aby se to „pokusilo“ o komunikaci. Ale můj pohled na „mimozemštany, nebo neznámou civilizaci“ je takový,.. že kdyby to bylo inteligentnější než my, což určitě je, by nás kolonizovalo nebo dobylo už dříve, teď, kdykoliv..

  • Josef

   máš pravdu. ale pořád přemýšlíme jako lidé. je možné,že jinde jsou jiné principy,které nedokážeme chápat. třeba přijdou,vezmou si co chtějí a nás budou ignorovat.

   • Tom

    No Pepo, tak to pravě dělají lidé. Přijdou, vezmou, ignorují. Podle sebe soudím Tebe. :-))) Prosím neber to osobně. Je to myšleno obecně. Lidi prostě takový jsou.

    • Josef

     jenže lidé při tom vraždí a ničí všechno kolem :-)

     • Tom

      No právě, návštěva E.T. se nebude nejspíš odáhrávat v duchu StrarTreku, ale spíš v Duchu STARWARS. :-((

     • Lukáš

      a co si vezmou ? keď sú vyspelý tak všetko majú nie ? jediné čo by bolo pre nich podstatné je DNA ľudí zvierat a princip toho ako to tu na Zemy prežíva … :)

      • degesko

       ach ty si riadny primitiv, a co tak zlato? granit? a ine nerastne suroviny? Na zemi je tolko zlata, ze urcite v nasej slnecnej sustave nikde tolko zlata nie je. Zlato je preto tak drahe lebo sa da pouzit na vsetko, na raketoplany, na elektricke obvody, na pocitace, na komunikaciu.. A ty povies ze co si zoberu ze maju vsetko za to ze su vyspeli? SA PREBUD DEBILKO

       • Tom

        He? :-))))

       • Mat

        hele bačo co bereš ? JA to chci taky :D

     • Tom

      to Lukáš: Můžou chtít cokoliv co jinde neni. Třeba banány, kafe, mramor, písek. Jsou nejrůznější komodity, které mají pro danou oblast „endemický výskyt. Mě třeba zaráží proč je ropa tak drahá když ji nikdy v dějinách nebylo víc :-))) No prostě E.T. moužou potřebovat cokoliv. Nejkurióznější by bylo kdyby potřebovali něco co mi nechceme. Tak jako to bylo začátkem 20 století, kdy v Rusku razili mince z platiny protože nevěděli co sní a bylo jí dostatek :-)))

      • Mat

       Vás zaráží cena ropy? Je jí dot drahá je proto, že je potřeba na spousty věcí tudíž skvělý obchod. ;) s poptávkou roste cena to je proste ekonomika vubec nezalezi na tom ze je toho dost ….. az ji bude málo bude taky drahá ……

   • Mat

    to je možné, ale co by tady asi tak mohli chtít ? :D ropa to asi nebude :D než sem doletí už žádná nezbyde to je asi trochu naštve že letěj zbytečně ;) (berte to s nadsázkou nesnažím se vás urazit ale jen mně tak napadlo jak by se predator tvařil kdyby sem letel takovou dálku pro kanystr benzinu :D )

  • Tomas

   Pepa, Tom,Lukáš,.. všichni máte v něčem pravdu.. ale nemyslím si že by bylo nějake vyjednávání,..Spíše jak napsal michal dole.. když člověk vidí nějakou „hrozbu“ obrana planety v tom vidí nepřítele, takže si myslím že buďto to skončí tak že když se sestřelí něco z oblohy..dostanou a budou mít respekt k nám, a nebo naopak.. přijdou si pro odvedu.
   Ale kdo ví, třeba ani nejsou na lepší ůrovni jak my.. když se podíváte co všechno už na světě existuje,.. tajné projekty na kterých pracuje USA, nové technologie které vymýšlí Japonsko,Čína a podobně, všechno co ukrývají před světem aby sme to my „obyčejní lidé“ nezjistili.. by sme mohli mýt výhodu… Stejnak je můj nazor na naší první „celosvětovou válku“ takový, jak ve filmech, věda něco zkazí a pak budem My.. ti „obyčejní lidé“ všechno zachraňovat.. je to sice jen moje fantazie.. ale můj názor no,.. o E.T můžou být dlouhé debaty a dlouhé vymýšlení,.. ale stejnak nikdo neví co v tom vesmíru existuje..a pokud by se něco zjistilo dám příklad něco s vysokou inteligencí, s technologií na mnohem větší ůrovni, se zbraněma o kterých nemáme páru co dovedou,.. by to ani NASA a další společnosti na svět nevytáhli,.. protože by měli strach že začnou spory obyvatel, strach v ulicích a podobně :) Omlouvám se za tak dlouhé a nesmyslné přízpěvky.. jen mě vždy bavilo o tomto psát, snít a přemýšlt, jsou to fantastické věci.. ale hold my o tom víme prd :)

   • Josef

    Den,kdy se zastavila Země(Keanu Reeves).

 • Josef

  Táák to je otázka. Jejich myšlení by mohlo být na úplně jiné úrovni. Nemusejí být poznamenáni žádným náboženstvím a tím i smyslem pro dobro a zlo. Třeba jednou vůbec nepochopíme,co se děje. :-)

 • xxx

  No vzhledem k tomu, že naše zem je už několik stovek miliónů let obyvatelná a zatím to tu žádní emzáci neobsadili (žádné města, vojenské základny či doly ani pozůstatky po nich), tak asi budeme my ti objevitelé. Myslím si, že než se nějaká civilizace dostane na takovou technickou úrověň, že bude schopná cestovat mezi slunečními soustavami, změní se i její myšlení na více tolerantní.

  • Lukáš

   heh nechcem ti brať názor ale aj keby tu už niekdo bol mysliš že by mal potrebu kontaktovať bežných ludi? a napadá ma hned aj druhá otazka pri tom vsetkom skepticizme … Nespravili to uz len „verejnost“ je stale nútená do ovčacieho konzumu televizie ?

  • alex

   taky to múže být všechno jinak a co když na téhle planetě nejsme sami už pěkně dlouho co když jsme jen další rasou ktera tenhle svět obývá je dost možné že věci o kterých se vědci domnívají že lidstvo nemohlo nikdy udělat samo (v několik staletí vzdálené minulosti) skutečně samo nedokázalo ale pomohl jim ně starší rozvinutější někdo kdo lidstvo ovlivnoval po staletí a když si uvědomili jak sou lide nebehzpeční tak se schoval hluboko pod povrch

  • Mat

   Problém lidstva spočívá v tom že vše poměřují se sebou jako se vzorem všeho :D tudiž se logicky bojí protože všichni víme že lidské bytosti jsou od přirody násilnické bytosti. Ovšem upřímně zkuste se vcítit do cestovatele jež narazí na tak arogantní tvory schopné destrucke čehokoli ? Já bych jako majitel technologické převahy planetu sterilizoval nebo z ní udělal rezervaci :D

 • David Bagr

  Obrázek to vystihuje naprosto dokonale.

  • MICHAL :)

   přesně tak.s logikou a chováním dnešních lidí by to dopadlo asi takhle : Něco letí na obloze.Co to je?Neznámí objekt.Všichni pryč a schovejte se doma a nikoumu neotvírejte! A z vojenského hlediska : Neznámí objekt nad oceánem.Pronásledujte ho.Neodpovídá na kontakt.SESTŘELIT !!

   • Mat

    dnešních lidí ? :D vy tak věříte tomu že dříve lidi mysleli jinak ? že byli přátelštější ? Ale kdeže človek je od přírody nasilnický a destruktivní tvor ! S tím nenadělá nic ani křesťanství ani New Age ani budhismus a ni jina zhovadi…. pardon náboženství