Li Ching-Yun – zemřel tento muž ve věku 256 let?

4
3523

Za dobu svého života údajně pohřbil 23 manželek a vychoval 180 potomků, než v roce 1933 zemřel. Li Ching-Yun byl prý expertem na čínskou medicínu a hlavně odborníkem na bylinky. I díky tomu se prý dožil až 256 let. Když v květnu roku 1933 zemřel, zveřejnil časopis Time jeho nekrolog, kde starý pán informoval o svém tajemství dlouhověkosti. To shrnul do několika základních pravidel: „Udržovat si klidné srdce, sedět jako želva, chodit čile jako holub a spát jako pes.“ Tuto poučku si prý vzal od válečníka Wu Pei-fu, u kterého se učil tajemstvím dlouhověkého života.

Některé pověsti tvrdí, že Li měl ve svém životě nevšední návyky. Údajně nikdy nepil tvrdý alkohol, nekouřil a jedl v pravidelných časových intervalech po menších dávkách. Byl také zapřisáhlým vegetariánem a často se snažil meditovat. Občas si jen tak vzpřímeně sedl se zavřenýma očima a složenýma rukama. Bez sebemenšího pohnutí takto dokázal sedět i několik hodin. Lidé, kteří se s ním setkali na začátku dvacátého století, o něm říkali, že měl velmi dobrý zrak a dynamickou chůzi. Měl však prý brunátný obličej a jaterní skvrny po celém těle. Ve svém volném čase si rád zahrál karty a byl i velmi velkorysý, takže s ním každý vycházel nadmíru dobře.

[pullquote_right]„Udržovat si klidné srdce, sedět jako želva, chodit čile jako holub a spát jako pes.“ Tuto poučku si prý vzal od válečníka Wu Pei-fu, u kterého se učil tajemstvím dlouhověkého života.[/pullquote_right]

Podle některých spekulací umřel přirozenou smrtí, jeho přátelé však prý tvrdili něco jiného. Den před svou smrtí měl totiž prohlásit: „Udělal jsem vše, co v tomto světě bylo potřeba. Teď jdu domů…“

Bohužel neexistuje moc informací z doby, kdy se Li narodil a kde vyrůstal. Ví se pouze to, že ve svých deseti letech už byl gramotný a cestoval po Tibetu a Mandžusku a zabýval se sbíráním bylinek. Dokumenty, které si vedl sám Li, uvádějí datum narození 1736, což by znamenalo, že zemřel ve 197 letech. V roce 1930 ale profesor čínské univerzity našel záznamy „dokazující“, že se Li narodil už v roce 1677. Podle těchto dokumentů čínská vláda oficiálně blahopřála Limu již k stopadesátým a dvoustým narozeninám. Je možné, že by Li zapomněl na své narozeniny, nebo se jednalo o jinou osobu stejného jména?

Na první pohled je Liův příběh jen těžko uvěřitelný. Tak staré záznamy potvrzující datum narození nemusí být stoprocentně věrohodné. Každopádně Li prožil celý svůj život v horách a to jistě k jeho – ať už jakkoli dlouhému – životu přispělo. Za nejstarší ženu je dosud oficiálně považována Francouzka Jeanne-Louise Calment, která zemřela v roce 1997 ve věku 122 let.

 • Perda

  Podle Bible se lidé dožívali 800 let a stále byli mladí… Potom to ale Buh zkrátil, jistě nemusím říkat proč.. Maximální věk je podle Bible od tý doby myslím nějakých 120 let.

  • Láďa

   Semitské národy počítaly měsíce dětí do zhruba 15. let jako roky. Ještě dnes používají tento způsob při němž se dožívají mnoho let některé beduínské kmeny.
   Délka života Adama, Metuzaléma apod. je asi podobného ražení.

   • Petr

    Pěknej blábol, tys tam žil ?

 • chargy

  víc jak 120 let bychom dávat neměli, na druhou stranu, výjímka může potvrzovat pravidlo