Mongolský mnich, který byl mumifikován před 200 lety, je stále naživu

18
60602

Dvě stě let starý mumifikovaný mnich není mrtvý. „Nachází se ve stavu velmi hluboké meditace zvané tukdam,“ tvrdí zakladatel Ústavu buddhistického umění v Ulánbátaru, profesor Genhugiyun Purevbata. Mnich sedí v poloze lotosu, do které se uvedl bezesporu sám během meditace. „Láma je v lotosové pozici vadžra, levou ruku má otevřenou a pravá symbolizuje kázání sútry, což je známkou toho, že není mrtvý, ale ve stavu hluboké meditace,“ tvrdí Purevbata. Podle něj bylo za posledních 50 let nalezeno 40 takto „zakonzervovaných“ mnichů.

„Základním znakem stavu hluboké meditace zvaného tukdam je, že pokračuje i po fyzické smrti. Mnich při něm medituje nepřetržitě po dobu tří týdnů a přijímá jen minimální množství potravy. Stav jeho těla se postupně mění, až se díky speciálním toxinům samo zakonzervuje do mumifikovaného stavu. Jako znak nejvyšší formy osvícení se pak kolem něj objeví duha,“ upřesňuje buddhistický mnich Barri Kerzina.

Mnichovy ostatky chtěl jistý překupník prodat na černém trhu. Mumii ale objevila policie a nechala ji převézt do Ústavu buddhistického umění k odborné expertize. Moderní lékařská věda má jasno: mnich je mrtvý, ale buddhisté tento názor kategoricky odmítají.

 • Filip Dobrovsky
 • Filip Dobrovsky
 • Jan Majer

  Ano, tato seschlá mrtvolka zajisté pouze medituje a je úúplně živá…

 • Filip Dobrovsky

  To,že budhisti veria takýmto nezmyslom je dôkaz ,kto je za ich náboženstvom a komu sa klaňajú.Božie slovo hovorí:
  „Omnes dii gentium daemonia“ – „Všetci bohovia pohanov sú démoni“
  http://www.spolocnostsbm.com/clanky/listy/svedectva-o-nezlucitelnosti-krestanstva-s-budhizmom—–iii.-cast..html

  • Kordulin98

   A v hodině dvánácté zvolal Kristus na kříži : “ Bože můj, Bože můj, proč jsi mě opustil?“

  • Ludmila_Kubikova Ludmila_Kubik

   A největší démon jsi ty! :D :D Ovečka béééé….

  • Rad Justy

   bůh – kdo ho kdy viděl?

 • Neferkaris

  Našla jsem zajímavý článek ohledně buddhismu
  https://srsen.wordpress.com/2011/02/24/dalajlama-a-tantricky-budhismus/
  Člověk by měl věřit jen sám sobě..nepotřebuje berličku v podobě všelijakých náboženství,stylů a sekt.

  • Nobody

   Souhlas,ale on buddismus má různé tři „cesty“ (směry).Je to podobný jako starý a nový zákon z Bible.Ale opět,záleží jak kdo smýšlý.Je jiná doba a hlavy se v Evropě snad zatím nesekaj …..
   Ale jinak základní buddhismus – bodhidarma apod. není nic co by se úplně odlišovalo od křesťanství.Sice je ta mněco jako oko za oko,ale nic násilnýho.Jinak,směry pak jsou už o něčem jiném.A ty bohužel se snaží jistí lámové zaonačit v něco co to rozhodně nemá být.
   Mimochodem,viděli jste někdo sošku Buddhy?Pak si všiměte – je tlustej a směje se :))
   Takže žádný peklo – peklo z toho náboženství dělají zas a pouze mocní v buddhistických zemích.A co se týče koránu,někde jsem o tom psal.
   1.Nevěřte rádoby pseudochytrákům co tu něco kážou o koránu – nevědí nic.Proč?
   Protože korán NESMÍ být přeložen do jiných jazyků,souvisý to i s cestou pravoslavnych do Mekky apod.Tak jak tyhle naši chytráci můžou říct že znají korán?Neznají – museli by žít v dotyčných zemích od mala aby pochopili.Dál,už od malých děckých let je v těhlech ismlámských zemích motivace k vraždám.Jak?Třeba už děcko od 5 let dostane nůž a otec mu řekne,jdi a podřízni tu ovci.A když se dítě zdráhá,otec mu vede ruku.Další věcí je chocvání se k ženám – už pes má větší cenu.A těch nestvrůných příkladu je spousty.A to vše říká Alláh.Jen on je Bůh a jen sledováním cesty proroka se k němu lze dostat,To že prorok byl masový vrah,dost cinicky o tom už se nikde nemluví.Dokázal obětovat i své přátele,jen aby se přiblížil svému bohu ……..
   A pokud jste někdo poblíž Brna,navštivte tam občas kázání jednoho … v muslimském domě.Určitě uslyšíte,že žádný korán a ani cesta prorokova není humání.Chce to jenom vydržet poslouchat,to jak káže nenávistně proti všemu co není s koránem :)

   • Neferkaris

    Ahoj,no myslím že je uplně jedno jaký směry má neboť vše je jen o ohlupování lidí.Člověk má tu tendenci naletět na každou léčku a to jen díky tomu,že mu chybí schopnost intuice kterou má každé zvíře aby rozpoznalo jakékoliv nebezpečí.

    Díky intelektu nemá šanci většina lidí rozpoznat každičké zlo v podobě náboženství,každičké náboženství provozuje rozvratnou činnost v mysli lidí tak aby nebyla odhalena.
    Vem si například zednáře,tohle je jedna z nejvíce nebezpečných společností která plánuje na desítky let dopředu jak se bude odvíjet budoucnost.
    Tahle společnost neuznává žádnou svobodu.
    Všechny války jsou vždy vedeny ve jménu boha ať je to aláh a nebo křesťanství či budhismus.
    Říkáš že budha je tlustý a směje se…možná je to jen díky tomu,protože si je vědom toho, jak jednoduše jsou lidé manipulovatelní.
    Jsem doslova alergická na jakékoliv náboženství ať je propagováno sebelíp a v té nejlepší dobré víře…toto není nic pro mě.
    Za každým náboženstvím se skrývá vždy jen utrpení,lži a přetvářky,bídačení lidí a než si to ti lidé uvědomí většinou je pozdě.

    A jaké další nás ještě čeká a jaké je naplánováno si každý může domyslet…na programu je „mimozemské náboženství“ které všechny ostatní plánovitě zruší.

    V americe je to už viditelné neboť ve volbách zvítězí Hilary která tuhle všechnu špínu podporuje :-))

    • Nobody

     Jistě,ale bohužel,každy kdo si myslí,že je ateista,se tak trošku plete.
     Nelze v dnešní době žít úplně bez vědomí jakéhosi náboženství.Bohužel – už od našeho dětství nám je cosi vštěpováno.Něco jako pravidla společnosti či chování.A to,nevím jestli je zrovna moudré.Když v tom už prostě od novorozence vyrůstáš,nelze pak dál v dospělosti to na 100% smazat.Prostě každý nějak reaguje.A naneštěstí jsme všichni vedení tím,co si z mládí přeneseme.Nezáleží na tom,jestli rodiče jsou věřící nebo ne.Prostě,už od mala dostaneme poučení jak se chovat k opačnému pohlaví,jak se chovat na veřejnosti apod.A to je společenské vystupování které ať už chceme nebo ne částečně vychází z víry.Odlišný příklad je orient a dalším příkladem mohou být i islámské státy.Všude se chovají jinak.A to nepíšu o fanatizmu.Prostě všichni jsme k něčemu vedeni – ať už si to uvědomíme nebo ne.
     A mě náboženství taky nezajímá – i když jsem o tom rád četl.
     A k tomu i tu prý nechvalně známou Satanskou bibli.Ale vše jsou jen písmenka,názory a smyšlenky či myšlenky někoho.Nikde a ani nikdo přeci nenakazuje – musíš se tak chovat.Pokud ano (církev) potom právě že tito lidé sami o sobě si odporují dle nějakých těch kázání nejen v Bibli.Navíc církev se ve svých začátcích zříkala majetku :DDDDDD
     A jaká je teď současnost?Tak asi tak :))
     No ono je známé,že ušáci,vlastně jejich vláda,provozuje špinavou dobyvatelskou politiku.Ale vždy tam a tak,aby je to náhodou nezasáhlo.
     Nejsem sice přímo zastáncem rusů,ale v tomhle maj celkem pravdu :))
     Teroristů tu známe mnoho ale největší teror působí USA.Bohužel všude na světě,jen u nich ne :))
     Toť můj názor na problematiku náboženství :D

    • thisistora

     Vira neni nabozenstvi. I kdyby zadne nebylo, projevi se psyché.
     Souhlasim, ze nabozenstvi je nasroj k moci a ovladani lidi. Ale nesouhlasim s virou v sebe. Co to je vira v sebe? Jako ze rano vstanu a vse dokazu? To neni vira, to je nadeje. Vira v sebe v dobe, kdy nam kvantova fyzika dava nahlednout ze vsechno je mozna jinak, kdy nam psychologie otevira oci a rika, ze nase nevedomi je mnohem silnejsi nez vedomi a lidsky mozek je spis jen prijimac a lidske vedomi v nem ani nemusi sidlit, v dobe kdy je nam asi tajen smysl lidskeho zivota a byti, v takove dobe rict ze verim jen sam v sebe je mirne receno egocentricke.
     Pokud je v budhizmu vedomi svazano s telesnou schrankou, je vyklad logicky. A nema nic spolecne se zapadnim vnimanim zivouciho tela a mrtveho tela.

     • Neferkaris

      No otázkou je co si představuješ pod pojmem egocentrismus.
      Já tohle slovo odmítám protože tak nežiju.

      Dá se to vnímat i jinak…když řeknu, že je dobré věřit jen sama sobě, svým zkušenostem a pozorování,pocitům,intuici..tak mluvím o čisté filozofii.

      Víš proč je tajen smysl života…není to proto že nám ho někdo jiný cizí tají,on je utajen jen díky tomu našemu nevědomí za které si můžem především my sami.

      Já to nevědomí kdysi dávno otevřela a listuji v něm a to rozhodně není egocentrické nýbrž tě to posouvá k pochopení.

 • Nobody

  Jistě,tento mnich určitě vyzařuje energii či nějaká čakry :)
  Spíš je to symbol budhismu.S částí toho článku souhlasím,ale z části ne-tukdam je znamý termín pro hlubokou meditaci,který se často používá pro označení období po smrti velkého mistra.
  Vadžra je liturgický předmět, většinou vyrobený z kovu. Původně symbolizoval záři,
  blesky. Buddha si podle legendy blesky přisvojil z rukou Indry. Klasickou vadžru tvoří dvě čtyřhrotá uskupení, která se směrem k vrcholu zužují, a jeden hrot vnitřní, centrální. Vadžru do Tibetu zřejmě uvedl Padmasambhava.K představě vadžry jakožto symbolu ničivé síly blesku se záhy připojila vedlejší představa nezničitelnosti – odtud symbolika diamantu. Vadžra je
  osobitým symbolem nadsmyslového buddhy Amóghasiddhiho i dalších postav
  tibetského buddhismu.V Tibetu, Japonsku i v jiných zemích existují četné legendy o létajících
  vadžrách, které překonávají moře a oceány a označují místa, kde je třeba založit chrámy.
  Tudíž náš pan láma zde představuje symbolizaci svobody ducha a mysli a zároveň požaduje na místě kde spočinul v meditaci postavit chrám :))
  Moderní lékařská věda má jasno: mnich je mrtvý, ale buddhisté tento názor kategoricky odmítají – hm,zřejmě tu někdo něco upravil – pro buddhisty smrt neexistuje.Jedná se buď o započatou cestu osvícení nebo u velkých mistrů se dále pak jedná v reinkarnaci :)Takže,abychom se nemýlili,stejně jako lékaři i mnichové vědí,že tělesná schránka dosloužila.Ale ne duše,ta se reinkarnovala jinam,takže ten mnich v tomhle pohledu žije dál :D
  Nu a prostředek tohoto článku je vcelku úplně mimo :DDDDD

  • Kordulin98

   Velice velice hluboký omyl. Buddhismus je filozofie života vedoucí ke smrti abys v dalším životě došel k vyšší úrovni a nakonec dospěl k nirváně. Smrt je pro ně přirozená stejně jak narození.

   • Nobody

    :) asi jsi nepochopil můj komentář.No nic,mimochodem píšu o tom samém.Jen doplním že Ulanbátar je město Mongolska a že tam žijá lámové.Ne buddhisté.
    Mají tam sice odnož buddhismu a tou je – tibbetský buddhismus,tudíž odnož buddhismu.Má čtyry směry – Ňingmapa, Kagjüpa, Sakjapa a Gelugpa.
    A mají zavedeny tantry,což buddhismus nemá – (Kríja Tantra, Čárja Tantra, Jóga Tantra, Anuttarajóga Tantra).
    Ale nechci tu máchat rukama – raději zpět k zábavě :))

 • Tomas Vybíral

  Vypadá to že opravdu medituje ale posmrtně:) Jinak duše samozřejmně funguje dál.