Nový scénář konce světa – lidstvo zničí vzbouření roboti

25
962

Koho by skoro třicet let po natočení prvního dílu o Terminátorovi napadlo, že roboti se jednou skutečně můžou vymknout kontrole a stanou se z nich zabijáci? Tématem, zda umělá inteligence může ohrozit existenci lidstva, se teď zabývají na univerzitě v Cambridge. A vědci začínají mluvit o reálné hrozbě „povstání strojů“. Umělý intelekt se totiž rozvíjí tak rychle, že už na konci století by mohl znamenat velký problém pro veškeré lidstvo.

Tým cambridgeského Centre for the Study of Existential Risk (CSER) tvoří 15 vědců, kteří zjišťují, jak dalece nás mohou ohrozit nejnovější technologie. „Možné povstání strojů by mi přišlo také úsměvné, pokud bychom měli jistotu, že k němu nemůže nikdy dojít. Jenže tuto jistotu nemáme. Proto je třeba, aby se tématem zabývala i seriózní věda, a nikoli jen autoři sci-fi románů,“ řekl na tiskové konferenci jeden z členů týmu.

[box_light]

Čtěte dále na ProcProto.cz:

[/box_light]

Nejčernější scénář předpokládá, že roboti mohou lidstvo zničit už za sto let. Britský kosmolog a astrofyzik Martin Rees varuje: „Podle mých prognóz může lidstvo vyhynout už v roce 2100. Hrozbu představuje skutečnost, že výkon moderních počítačů neustále roste. To může vést ke vzniku globální umělé inteligence, která se dokáže sama programovat a začne vyvíjet nástroje a roboty bez lidského přispění. Homo sapiens už pak nebude nejchytřejší. Hrozí nám, že se dostaneme do područí strojů, které nebudou přímo zlomyslné, ale v »jejich« světě pro nás prostě nebude místo. Počítače převezmou iniciativu v oblastech, které určují rychlost a směr technologického pokroku, tudíž i budoucnost světa. Následky takového jednání pro nás pochopitelně mohou být katastrofální.“

Zdroj: DailyMail

 • MidnighT

  Pokud se lidstvu podaří stvořit dokonalou, sintetickou inteligenci, tzn. Takovou která dokáže přemýšlet sama za sebe, tak je tento scénář více než pravděpodobný… Umělá inteligence totiž nemůže mít pochopení pro organický život a tak ho shledá zbitečným pro svoje vlastní přežití…
  Samozřejmě pouze v případě že se nebude řídit zákony robotiky…

 • lll

  buteto jako ve futuramě

 • lucius

  pán Rees to už bude mať dávno za sebou, včetne mňa, ak by sa niečo podobné udialo a toto mi skôr pripadá na krišťáľovú guľu ako seriózne predpovedanie niečoho, o čom dnes nikto nemá poňatia. Pán Rees a ďaľších 14 kolegov síce môžu byť vysoko vzdelaní, ale ak si zoberieme spätne predpovede, tiež vážených vedcov, tak všetko, úplne všetko zostalo v rovine sci-fi. Reálne nás môže ohroziť v dohľadnej budúcnosti nanotechnológie, ale UI má ešte preďalekú cestu a nikto, ani 15 vážených vedcov nemôže vedieť, ako to dopadne. Vytvárať obranu voči niečomu, o čom nemá ani potuchy, tak fakt neviem, aký to má význam. Asi len ten, že treba vytiahnuť nejaké dukáty od daňovníkov, načrtnúť im čiernu budúcnosť pod navládou strojov, ale to už vlastne spravil Cameron a načrtol aj obranu:) Treba si uvedomiť, že sú nejaké hranice, aj teraz sa de facto nevymýšľa nič prevratné, žiadne zásadné vynálezy, len sa inovuje, zvyšuje sa produktivita ale nikde nevidím niečo, čo by zásadne zmenilo tento svet, ako objavenie využitia ohňa, kolesa, či výroba a aké-také využitie elektriny

  • Tom

   Zdravím lucuis a co magnetismus? byl dlouho opomíjený. Na youtube jsou spousty hovadin ohledně magnetků nalepených na CD, ale jeden projekt mi zaměstnává hlavu, už dost dlouho. Zadej heslo PERENDEV….třeba je to cesta, kterou máš na mysli. Stále to máme od školních let na očích na tabuli, jsou s tím přidělaný množiny, jabka a švestky. Ale co když to může mít využití i jinak. Určitě dej vědět jestli znáš či co si o tom myslíš.

   • lucius

    Zdravím ťa Tome. Niečo som o tom čítal, ale len ako o podvodníkoch:) Mám dojem, že to dokonca pochádza od nás. To už potom vyznieva zaujímavejšie Keshe foundation. O nejaké dva týždne by mali mať verejnú prezentáciu, tak som vážne zvedavý, pretože by mal predviesť niečo, čo tu ešte nebolo. Osobne to momentálne považujem na 50% za hoax, ale možné je všetko, nechajme sa prekvapiť

    • lucius

     sorry, zle som to napísal. Tá firma, čo zháňala peniaze na výrobu Pendrev generátorov bola podvod a bola z SK

   • Muerte

    Ahoj o perendev jsem se zajímal a zjistil jsem, že vynálezů na tzv. volnou energii je mnohem více. Jenže bohužel když s tím někdo chtěl vyjít ven, což by miomochodem byl hodně převratný vynález, tak mu tam přišli pánové kteří ho v lepším případě upozornili, že takhle ne e. V tomhle videu je to relativně pěkně vysvětleno http://www.youtube.com/watch?v=7JoUHncWfMY . Je sice delší ale to mu na zajimavosti neubírá doporučuji se mrknout až dokonce. Není tam sice zmíněný Perendev ale spousty jiných na stejným principu pracujících strojů. A navím boužel žádný patentový úřad se pod to nepodepíše protože by se v podstatě jednalo o perpetuum mobile a to z fyzikálního hlediska není možný, takže se defakto omezujeme zákony fyzikálními který jsme si my samy určili nikoli ověřili (samozřejmě ne ve všech případech).

 • FFS

  Už jsem nad tím před časem přemýšlel a dospěl jsem k závěru, že je to víceméně pitomost.
  Aby se napinila vize něčeho podobného Skynetu, tak je tu celá řada problémů, které by potencionální křemíkový diktátor musel překonat. Je sice možné, aby si uvědomil nějaký globální systém svoji podstatu. To nepopírám, ale na to, aby se mohl reprodukovat, potřebuje suroviny a nezávislé jednotky, které pochybuji, že by byl nějak schopný je koordinovat a které by hlavně musely mít minimálně příjmač. A hlavně – mnoho velice sofistikovaných součástek pro stavbu dalších jednotek by neměl prostě k dispozici. A to nemluvím o logistických problémech. Pochybuji o tom, že by se stroji podařilo skloubit toto vše dohromady. Na tom stojí a padá tato vize.

  • SKi

   jo :D tak seriózní vědci a profesoři to připouštějí, ale TY si došel k závěru že je to hloupost. tak teĎ může bejt celej svět v klidu když si to TY řekl. :D

   • FFS

    Vyvrať mi to. Máš prostor.

    • Tom

     Zdravím kolego, co se týče fyzických robotů, ze součástek máš pravdu. Já vidím nebezpečí v samotné AI. Na té jsme totálně závislý. Od energetiky, lékařství, dodávky vody, řízení dopravy, ovládání aut, telefonů…. Dřív když člověk zapnul počítač měl tam DOS nebo linux sem tam virus. Více či méně jsi, ale věděl, který soubor, program podprogram dělá. Víš co se děje na pozadí internetového bankovnictví? víš co se děje na pozadí vyhledávače, víš co se děje na pozadí tohoto skriptu kam píšeme své komentáře? AI je jako oheň, dobrý sluha, ale zlý pán. Tak mě napadá, že by AI měla být zařazena jako 6 živel :-)))

     • FFS

      Jo, to je jiná. Zde by umělá inteligence mohla napáchat dost solidní bordel sama o sobě ve výše zmíněných případech. Zde musím souhlasit. :)

      • Midnight

       moc koukáš na terminátora asi, hele zrovna dneska ti ho dávaj , budeš čučet ne?

       • FFS

        Proč se vždycky najde někdo takovej…

        • Midnight

         jakej

         • FFS

          vocasovitej

          • Midnight

           promiň, spasiteli

    • Tom

     Oba víme, že správný argumenty se nedostatkem informací vyvrátit prostě nedají :-))))))

  • Kamca

   A myslíš že za těch sto let už nebudou fungovat nezávisle stroje s ovládáním na dálku? Vždyť už dnes je to skoro normální věc..Čím dál víc věcí se ovládá počítačově dálkově..lidi jsou holt pohodlní a nechávají za sebe dělat všechno stroje a myslím si že za nějakou dobu tomu nebude jinak..pořád se vymýšlí jak si práci zpohodlnit a nechávat za sebe vše dělat stroje řízené počítačem z pohodlí kanceláře..takže bych zas až za tak nereálné nepředpokládal..

   • FFS

    To je sice pěkné, ale vezmi v potaz ty překážky, které jsem zmínil. Spíš bych se opravdu obával AI, kterou tu zmínil Tom. Tam je ten problém. Ta může solidně lidstvu na chvíli zatopit, pokud se nebudou dodržovat striktní bezpečnostní podmínky.

 • MidnighT

  Myslím že víme, jak to mezi organiky a syntetiky většinou dopadne…

  • sasda

   jak

 • derbby

  necpi sem hovadiny ale radej se dávej neco o vesmíru a nebo o ufo ! THX

  • Chanok

   Myslím že tento web se netýká jen těchto záhad ;-)

  • Siky

   Ticho lamo !