Záhadný červený objekt nad západním obzorem. Jde o kometu? UFO? Nibiru?

30
1539

Už několik dnů pozorují lidé v různých částech světa ve večerních hodinách nad západním obzorem neznámý červený objekt, který mění postupně barvy. V této části oblohy je momentálně viditelná hvězda Arcturus a dále planeta Venuše. Podle programů SkEye a Stellarium tu nemá být už žádné další těleso, ale nalevo od Arcturu údajně nějaký objekt je. Podobá se Venuši a stejně jako ona není příliš vysoko nad rovinou ekliptiky oběžné dráhy Země. Zprávy o jeho pozorování přicházejí z mnoha částí USA, mj. z Floridy, New Yorku, Virginie, ale také z Velké Británie.

Pozorovatelé se dohadují, o jaké těleso může jít. Podle některých může jít o nějakou neznámou kometu. Ufologové se domnívají, že jde o mýtickou desátou planetu naší sluneční soustavy, které se říká Nibiru, Planeta X, nebo Hercolubus. Podle serióznějších pozorovatelů může jít o „přízrak“ Venuše, tedy o optický klam. Astronomové se k existenci „zkázonosného tělesa“ zatím nevyjádřili, takže se nejspíš nemáme čeho bát.

Zdroj: in5d.com

 • DRaug

  Tak jsem na to opet cumel, nahoudou jsem to spatril pred par dny ale jinou dobu, kolem 21:00, predtim jsem to pozoroval pred zapadem slunce, tentokrat mi Night Sky 2 ukazal ze to je Vega, ale blikala uplne stejne jako to predtim.. Bohuzel jsem nemel cas skoumat to nejak vic.. A posledni dobou je zatazeno. A taky musim poznamenat ze gyroskop na iPadu neni presny a tudiz ani Night Sky 2 neprecuje zcela presne. Kazdopadne se priklanim k nazoru ze jde o nejakou atmosferickou anomalii. A taky ze to dela vice hvezd pravdepodobne za urcitych podminek . Zahada to neni ale je to zajimave.

  A taky nutno dodat. Tohle video je skutecne o nicem ale Ono staci v noci vytahnout ….. od pocitace a jit se podivat ;-)

 • nanuq

  ano, je tam nieco.. vidiet to hned po 18-tej hodine.. trochu nalavo a dole od velkeho vozu.. preblikuje to uplne inak, nez obycajne hviezdy.. modro-cerveno-biela.. tato „hviezda“ je nizsie na obzore, ale ostatne ziaria normalnym bielym svetlom..

  • Mat

   No tak to bude nejspíš Arcturus. Nebudu psát 2x, proto teď na chvíli odbočím ke komentáři DRaug-a z dneška: přesně v tom je ten pes zakopán, stačí jenom zvednout p…. od PC a jít se podívat naživo, žádná domnělá záhada pak nemá šanci na úspěch.Bohužel dost lidí se ptá po programech online zobrazujících skutečnou oblohu (nebo za takové dokonce existující aplikace- zejména Google Earth, mód obloha- považuje), které neexistují, místo toho aby vytáli paty z domu a šli se přesvědčit na vlastní oči. Pak je někdo schopen tvrdit, že to taky vidí, protože si jen myslí, že to co vidí, je něco zvláštního. A tím se dostáváme také k barvě hvězd. Lidské barevné vidění potřebuje (v porovnání s jasností většiny hvězd) hodně světla, proto většinu z nich vidíme bíle (zkrátka proto, že vidíme ve tmě černobíle). Ale u těch nejjasnějších chvězd, mezi které Arcturus bezesporu patří, je patrná i jejich barva – u Arctura je oranžovo červená, stejně jako např. u Aldebarana nebo Betelgeuse či Antara. Čili tvrzení, že hvězdy jsou normálně bílé je nepravdivé. Kolik lidí to ale ví?

   • Tom

    Barva hvězd je taková veselá záležitost. čím větší povrchová teplota tím se víc zbarvení pohybuje od červené po modrou. To znamená červená je chladnější něco kolem 6000 K a modrá teplejší , bratru 30 000 K. Tak mě napadá, že to sem asi nepatří, no to je jedno, třeba se to bude někomu hodit.

    • Mat

     Červené hvězdy jsou zhruba 3000K a míň. 6000 je žlutá, bílé jsou cca 10000K, modrobílé až modré pak těch 20000+. Myslím, že to sem patří. Protože pokud uvážíme, že každý člověk, který nesleduje oblohu, má za to, že hvězdy jsou bílé, pak může tvrzení někoho o červeném objektu takového člověka v pohodě zmást. Viz „ostatne ziaria normalnym bielym svetlom“.

     • Tom

      Díky za opravu. :-) Zvlaštní věcí je, že lidi si to stanovili obráceně a to že modrá je studená a červená teplá. Vlastně stejná situace je u pohybu volných elektronů od – k +

      • Mat

       Já bych v tom zase záhadu neviděl, stačí se podívat jakými odstíny hraje led (do modra) a jaké barvy jsou k vidění v létě, jakou barvu mají plameny (což je asi nejvyšší teplota jakou člověk běžně vídá, i když je v porovnání s hvězdami nízká). A ty elektrony jsou vlastně nositeli náboje a stejně jako u ostatních dějů směřují z míst s větší „koncetrací“ (čili záporného náboje) do míst s menší „koncentrací“ (čili tam kde jakoby chybí a kde jsou kladné ionty).

       • Tom

        Pane kolego s tím ledem je to věcí jaksi optického jevu kdežto oheň nebo hvězdy či rožhavené železo s jejich barevným vyjádřením je věcí skutečně teplotního charakteru kde přímo pozorované barvě lze přímo přiřadit teplotu.. Barva jako taková jak jí vnímáme nám nic o teplotě povrchu neřekne. To, že to tak rozlišujeme je věcí čistě sociálního vnímání než fyzického. A tady spatřuji tu podivnost a to, že pro běžný život je to v pořádku, to že modrá barva je chladná a červená barva teplá, avšak pro pochopení fyzikálních dějů je to špatně. A stejné je to i u těch nábojů většina a to drtivá většina bude tvrdit, že když se něco dopňuje tak to bude nabývat hodnot od – k +.

        • Mat

         Já, pane kolego, nic netvrdím o fyzickém vnímání. Samozřejmě že led hraje do modra díky optice a nic to neříká o jeho teplotě. Ale zkuste si položit otázku: „pakliže vím, že led je studený a jeho barva je „chladná“, zatímco oheň je červený a dává teplo, jaké barvy budu přisuzovat ke studenu a k teplu (psychologicky)? Pokud člověk nezná vliv teploty na vlnovou délku záření (Wienův zákon), který zdroj sám emituje, a v životě se nesetká s teplotami přesahujícími cca 4000K (což je na H-R diagramu oranžová, čili cca hvězdy spektr. třídy K) a i s nimi se setká zřídka (láva nebo vlákno žárovky), bude to nejteplejší, co zná červené, příp. oranžovo červené až žluté (tzv. „teplé barvy“). Toď odpověď na vaši větu:“Zvlaštní věcí je, že lidi si to stanovili obráceně a to že modrá je studená a červená teplá.“ A elektrony vždy pujdou z místa s větším záporným nábojem do míst s menším, protože na rozdíl od protonů se elektrony mohou volně pohybovat, pomineme-li extrémní energie, které dokáží uvolnit i ty protony.

         • Tom

          Všechna čest respekt a obdiv k tvým extrémně nevídaným znalostím fyziky a matematiky. :-)))

 • Bohouš

  Přesně tohle vídám každý týden ve středočeském kraji vypadá to úplně přesně a jednou kolem toho létalo ještě jedno menší těleso koukal sem na to armádním dalekohledem.

  • Mat

   Nebude to náhodou kvůli letišti v Praze-Ruzyni? Tam toho létá dost, bliká, svítí…

 • Tom

  Tak s klidným svědomím sděluji, že tam ŽÁDNÁ hvězda není a přesto se nejedná o nic mimořádného. Ty starší si jistě vzpomenou na dvě ženský Jitřenku a Večernici. A protože tam čert nemůže, nastrčil tam právě jednu z těch bab. Tedy v tu to chvíli Večernici. No problém je vyřešen, kdo si dá sušenku? :-D

  • Dee

   Vecernice je Venuše. A objekt je mezi Venuší a Arcturem. Leda by Večernice mela jeste další sestru nebo Jitřenka přijela na návštěvu.

   • Mat

    Předpokládám, že označení „tam“ směřuje na oblast mezi Venuší a Arkturem. Takže, jak se dalo čekat, nic „tam“ není. Zlaté polomáčené, prosím ;-)

 • Tom
 • Tom

  hle zde jsou nějáká UFISKA. :-) Docela frmol během půlnoci :-)

 • qw

  Lidi nechápu že vás to nenapadlo hned a vůbec tady diskutujete o tak jednoznačné věci kterou je,že to červené co bliká je naprosto nespochybnitelně jiskra v oku Aštara šerána !

 • Mat

  Zaručené Nibiru dokázal jeden koumák vytvořit i z Měsíce, protože se mu nezdálo, jak se ze dne na den jeho poloha na obloze mění. Pak se strašně divil, že lidi na zastávce, kteří s ním jezdili do práce, ho považovali za blázna, když jim to ukazoval…
  A teď k tématu:
  1) nebyl prezentován žádný širší záběr, podle kterého by bylo možno zjistit polohu objektu vůči ostatním hvězdám
  2) tím pádem může jít i o podvrh – někdo natočí hvězdu a do světa pošle „poplašnou“ zprávu – což u konspirátorů a blábolistů není nic neobvyklého a lidé neznalí si pak všimnou Venuše a budou tvrdit, že to vidí také
  3) je to naprosto krásná ukázka natáčení s nezaostřeným obrazem (schválně nebo seeingem) a velkým zvětšením. Při takovém neklidu atmosféry a nízké výšce nad obzorem pak obraz hvězdy dělá přesně tohle, včetně změn barev (viz index lomu)
  4) amatéři by na to poukázali, kdyby tam něco neobvyklého bylo, což už tu padlo

  Takže nehledal bych žádné tajemné těleso, ale obyčejný podvrh někoho, komu se zdají být jeho blátivé stránky méně navštěvované. Apropos ISON to není určitě, protože ten je vidět až ráno a ani zdaleka nemá takovou jasnost.

  • Tom

   Nemám co k tomu dodat, díky ;-)

  • kazan

   Poslal sem odkaz na astroforum s prosbou o vyjadření….sam sem zvědavý..Pak napíšu.

   • Mat

    To ste ani nemusel… Co jiného by k tomu měli říct než že to může být cokoliv (=jakákoliv hvězda), protože není vidět, kde se ten objekt nachází.

   • Kerolajna Pdy

    reagoval Ti už někdo ?

 • DRaug

  Tak tohle je opravdu zajimave.. Ponevac jde o prvni vec kterou pozoruju taky.. Taky mi neslo do hlavy o co jde.. Na iPadu jsem se na to koukal pres Night Sky 2 a taky tam nebylo nic co by tomu odpovidalo.. Vsechny planety byli o kus jinde.. Nevim jestli muze jit o Venusin odraz, takovej koumak nejsem ale zajimave to je, a hlavne pozoruji to uz delsi dobu.. Zari to jako planeta, je to vetsi nez hvezda a meni barvu. Jsem v Rakousku u Lince, bydlim na kopci s hezkym vyhledem na zapad a pozoruju to pred setmenim.. Schvalne se dnes budu koukat a kdyz tak popisu jake hvezdy jsou kolem a kde se to presne nachazi..
  Jinak na Nibiru neverim, spis jsem si myslel ze jde o ISON.
  Doufam a verim ze mi tady poskytnete nejake informace. Tome, Bobe do toho ;)
  A Tosho, hele je kopec amateru kteri kdyby neco videli a vedeli tak by to rekli, takze nejake sprisahani za ucelem utajeni neceho nepripada do uvahy. Nakonec muzes zajit nekam do observatore a zeptat se jich sam. A taky to muzes pozorovat jako ja a rozmachnout to po internetu ;)

  • Sandra

   Zdravím. Psala jsem do hvězdárny a odpověděli toto: Na videu je nespíš jasná, neklidem zemské atmosféry rozmazaná hvězda. Nic tajemného. Nibiru apod. neexistuje

   • DRaug

    Dekuji Sandro.
    Kazdopadne se mi to nezda uz jenom kvuli tem aplikacim.. Ono zadna hvezda by tam byt nemela, vsechny jsou kousek vedle.. Zkousel jsem Stellarium, nezdalo se mi to a koupil jsem Night Sky 2 a taky nic. Ale jak rikam. Skouknu to jeste jednou jen tak pro jistotu, treba se pletu.
    A Nibiru fakt ne ;) treba je to opravdu nejaka prirozena anomalie nebo klam.. Ale je to zajimave..

  • Johny Malys

   Jsem z Prahy a když jdu z práce okolo 1 až 2 ḧodiny ranní tak to taky pozoruji , až do teď jsem tomu nepřikládal žádnou váhu – zajímavé :D

  • Miro

   ISON je z druhej strany slnka a zapadá pred (teda skôr) slnkom

  • Reny

   tohle už pozoruji asi tak druhým rokem, letošní léto jsem zpozorovala v témže místě „dvě“ jedno jasnější a druhé míň jasné světlo,které byly vedle sebe, letící tím směrem tam, kde se tahleta zvláštnost vyskytuje, nevím co to bylo, ale zajímavé to je a očividně nikomu lhostejné „to“ není

 • Tosho

  ´´Astronomové se k existenci „zkázonosného tělesa“ zatím nevyjádřili, takže se nejspíš nemáme čeho bát.´´ neverím že by niečo povedali, keby nám niečo hrozilo