Paranormální jevy – mýty a realita

10
8613

V jedné z rekreačních osad u Moskvy nesmí děti chatařů za hranice obydlené části a starousedlíci mluví s vážnou tváří o „Černém přízraku“. Podle vyprávění se s ním mnozí setkali v lese, u řeky nebo v bažině, ale hrůzná bytost je prý schopna dostat se i do zavřeného domu. Vládne mimořádnou silou, v domech ničí věci a stěhuje nábytek.

Jedna z místních, Irina Prochorovová, vyprávěla redaktorům serveru tainy.net o zážitku, ke kterému došlo jednou o půlnoci v jejím domě. „Můj muž už spal, já jsem se dívala na televizi. Najednou jsem slyšela, jak v kuchyni zařinčelo nádobí, a tak jsem vyskočila. Měla jsem dojem, že snad spadla kredenc, ale když jsem se tam šla podívat, stála na svém místě, pouze z ní létalo nádobí a rozbíjelo se na podlaze. Zničehonic spadla kytara a uhodila syna do hlavy. Po chvíli se dala do pohybu chladnička. Všechno trvalo ani ne minutu a najednou to celé utichlo. Když jsem otevřela chladničku, viděla jsem, že všechny potraviny jsou rozházené, vajíčka rozbitá a salám byl rozerván na kusy,“ vylíčila Prochorovová.

Naši předkové věřili, že vše, co je obklopuje, tedy země i nebe, je živé a všechno živé má sílu. Rozeznávali boží sílu (kříž, andělé, svatí), nevědomou sílu (to, čemu nerozumíme a nedokážeme to pochopit) a temnou sílu. Posledně jmenovaná představuje čisté zlo, o kterém se mnozí bojí byť jen promluvit.

Ruský psychiatr Gennadij Krochaljov se pokusil o nemožné – v 70. letech minulého století začal fotografovat vidiny psychicky nemocných lidí, kteří trpěli halucinacemi. Předpokládal, že na snímcích jsou zachyceny obrazy ze záhrobí, které pronikají do mozků lidí s oslabenou energetickou aurou. Úřady ho později obvinily z šarlatánství, každopádně v zahraničí vznikly tajné laboratoře, které pracovaly jeho metodou.

Jak probíhalo fotografování halucinací

Obyčejný nemocniční pokoj. Pacient má halucinace a podle jeho výkřiků se dá soudit, že na něj útočí los. V tu chvíli mu psychiatr položí na oči fotoaparát a udělá několik snímků. Po jejich vyvolání na polovině z nich doktor vidí siluetu běžícího losa a na dalších snímcích hada. Ten je méně zřetelný, ale každopádně je také v pohybu. Nemocný, kterému se po několika dnech ulevilo, potvrdil, že snímky odpovídají jeho vidině.

V letech 1974 až 1996 Krochaljov nafotil halucinace 117 pacientů, kteří trpěli různými psychickými chorobami. Při experimentech používal potápěčské brýle, aby mezi objektivem fotoaparátu a pacientovýma očima byla naprostá tma. Fotky byly naprosto šokující. Do nejmenších podrobností na nich bylo vidět vše, co během záchvatů jeho pacienty děsilo, například kočka, ryba, člověk, čert aj.

Krochaljov se snažil dokázat, že viditelné obrazy neviditelných přízraků, které vznikají v poškozeném mozku, z něj putují do očí, odkud vyzařují do okolního prostředí. K podobnému závěru měli dojít i další badatelé, kteří se jeho teorií zabývali.

Přízraky jsou staré jako lidstvo samo

Existují svědectví lidí, kteří se údajně setkali s přízraky letadel, lodí a dokonce i měst. I na fotografiích se poměrně často objevují „přízraky“ ve formě jasných teček nebo rozpitých skvrn, které fotografující při stisknutí spouště neviděl.

První písemné svědectví o kontaktu člověka s přízrakem pochází z druhého tisíciletí před naším letopočtem. Zaznamenali ho babylónští písaři na hliněných tabulkách. Je také známo, že římští vojáci měli z přeludů doslova panickou hrůzu a pro jistotu jim přinášeli oběti. Neznámým jevům se také klaněli. Duchové děsili i staré Slovany. Bylo pravidlem, že domácím duchům dávali talířek s mlékem, aby je nechávali na pokoji a neškodili jejich domu. Podobná tradice přežívá dodnes na Islandu.


Kromě duchů, kteří mohou být jak dobří, tak zlí, existuje i skutečné zlo, které k nám proniká z jiných světů, a může se usídlit v jednotlivých lidech. Procesu, jak tyto zlé síly vyhnat, se říká exorcismus. Podle křesťanské víry byl prvním exorcistou Ježíš Kristus. Podle Bible dokázal vyléčit posedlého, kterého k němu přivedli. Podle některých náboženských učení se do člověka může vtělit i několik zlých duchů zároveň.

Přízraky, démoni, záhrobní svět – to vše jsou paranormální jevy, o jejichž povaze toho zatím moc nevíme. Netušíme ani, jak dochází k přemisťování duší z jednoho světa do druhého, a přitom mnozí soudí, že k tomuto procesu skutečně dochází. Mezi jednotlivými světy prý zcela běžně cestují kočky a nemusí předtím ani umřít. Mnohdy se stane, že kočka znenadání někam zmizí a objeví se opět „odnikud“ až po nějakém čase. A pes zase údajně pozná člověka, do kterého se vtělila temná síla.

O temných silách se dá jen spekulovat

Současná věda je přesvědčena, že za temnými silami, tedy poltergeistem, bychom měli v prvé řadě hledat duševně nemocné osoby či lidi, kteří touží po zviditelnění. Někteří badatelé jsou opatrnější a domnívají se, že bychom neměli vše bagatelizovat. Podle nich existují určité anomální jevy, kterým zatím nerozumíme. Stačí jen připomenout 16. století a Giordana Bruna, který byl odsouzen k upálení, protože tvrdil, že vesmír je nekonečný a existují v něm i další světy. A už tento astronom byl přesvědčen, že duše se mohou stěhovat z jednoho těla do druhého a také cestovat v paralelních světech.

 • Andrej

  Ahoj jsem Andrej je mi 12 bydlim v uherském hradišti vidím duchy nejsem blázen protože je vidím když něčím hibou.Stalo se vám někdy že se dítě v klidu u televize a najednou se zapne trouba a vileti ze skříně na nádobí hrnce i když většinu z nich mate až v zadu a potom se na chvíli objeví v místnosti černá postava?Přistěhoval jsem se nedávno a tohle se mi stalo už třikrat nedávno jsem se dozvěděl že ten pozemek je opředeny legendama, ale v hradišti je víc takovich domu hruzi naštěstí se tedum ma bourat tak se stěhujeme. napište jestli semnou budete skoumat jiné strašidelné domy chci zjistit proč v nich straší jestli vůbec straši a co v nich straší. Sam , nikam nejdu protože když do takových domu de člověk sam tak se většinou nevrati.Když tak napište na akkunc@seznam.cz

  • 3Bird

   Podle mě když budeš chodit do starých domů, tak nezjistíš nic. Zkus hledat v historii města, starých mapách a spisech. Třeba stojí ten dům na starém hřbitově apod. Vcelku to odpovídá poltergeistu. Před dvaceti lety mi jedna osoba v práci vyprávěla, že stále slyší z kuchyně, jak tam někdo haraší s nádobím a příborama. Když tam šla, tak to přestalo.

   Jinak máš také rodiče, když je ti 12 let. Oni neslyší nic? Prostě hledej v historii města a můžeš se třeba ptát lidí z okolí. Též hledej příběhy lidí ohledně toho co popisuješ. Zcela jistě nejsi sám. Tady máš jeden příběh od vás. Hlavně takovou věc nepodceňuj. Sice jsem duchy neviděl, ale zajímalo mě to též, když mi bylo 12 let a děda mě tenkrát varoval, abych si s tím nezahrával. Nikdy jsem neměl důvod dědovi nevěřit. Něco věděl, ale neřekl mi nic.

   http://www.paranormal-activity.estranky.cz/clanky/nejdesivejsi-mista-na-zemi/ceska-republika/uherske-hradiste—duch-v-hotelu.html

 • Honza

  ahoj jsem Honza je mi 17 let a hledám někoho v okolí
  Trutnova kdo má zájem a nebojí se duchů a paranormálních jevů někoho kdo se
  nebojí třeba v noci pátrat po zřícenináćh hradů a pátrat po paranormálních
  jevech kdo má zájem tak ať píše na mail az222@seznam.cz

  • Tom

   Jen pátrej :-D, připrav se na to že na konec najdeš to co hledáš a nebudeš z toho nadšen a ani spát.

  • Capuska Martin

   Drahý příteli nyní je ti již 21 let.Nevíš s čím si hraješ je to jako nemoc přenosné,budeš mít strach poté si zvykneš.Budeš oscilovat v jiné dimenzi a lidé od nich u tebe ať budeš kdekoliv.Když ty budeš tam ber to jako realitu,pokud to bude před rokem tvého narození nebudeš viděn.Důležité je se nebát a chovat se jakoby jsi byl na výletě.Zkus vymyslet způsob přinést něco hmatatelného např.řetízek odtud sem pokus se štípnout do ruky nohy a popros někoho z nich.Varování 1 mohou vytvořit situaci kdy se nebudeš chtít vrátit.Rada číslo 1 řekni jim naprosto ležérně že to co chceš chceš do své dimenze,to se však nikdy nepovede a ty řídíš veškeré dění.Jsi vítěz.Znamení,která jsou uvedena či podobná jako ve starém zákoně či koránu ber velmi vážně.Pozor na ženu.Jakoby by měla škrabošku kolem očí.Budeš se ptát ukáže ti něco podobné grafu vývoje země.A zakáže kontakt se ženou,která je Liou Jang sám si zjisti kdo to je.Je to jednoduché a fascinující.Prohlášení vědmy,že je mezi vámi rozdíl 150 nebo 150 000 let a aby to Jang Liu nedělela/stejně to již už udělala/je pravdivé i když se nejedná o časomíru.Mnoho štěstí a poznáme se brzy.

 • Bolpyk
 • B. Kurz TSM

  hledáme duchy protože kdosi tvrdí, že jsou. Paranormální jevy se vždy vysvětlily, pohyb předmětů může být důsledkem rezonancí fyzického kmitání, možná v důsledku výronu plynu a pod.

 • Zzzzz

  Zvláštní, že na celym googlu neni ani jedna zmíňka o Krochaljovi

  • Anička

   Taky jsem si říkala, odkud se to bere.

   • bartishe

    pokuď si to někdo přečte:
    bude to tím že je v článku špatně uvedené jméno, má to být Krochalev…přepis ruských jmen občas zamotá hlavu