Podivné objekty u Saturnových prstenců

2
718

Při prohlížení snímků pořízených sondou Cassini v blízkosti Saturnu si astronomové všimli zvláštních zářících objektů, jejichž průměr dosahuje asi 1 kilometr. Objekty se pohybují v Saturnově prstenci F a zanechávají za sebou světelnou stopu, tzv. „mini-jet“. Zajímavý objev bude představen na Evropské vědecké konferenci ve Vídni.

„Myslím, že prstenec F je vůbec nejzáhadnějším Saturnovým prstencem,“ říká jeden z výzkumníků Carl Murray z Queen Mary, University of London. „Poslední objev, který udělala sonda Cassini, dokazuje, že tento prstenec je mnohem dynamičtější, než jsme dosud předpokládali. Připomíná spíš jakousi zoologickou zahradu – vyskytuje se v něm velké množství neznámých světelných objektů, které během svého pohybu vytvářejí úžasné obrazy.“

Existenci podivných objektů na Saturnově orbitě vědci předpokládali, ale teprve teď se o nich dozvídají více informací. Některé z nich se vzájemně srážejí a „hynou“, jiné naopak střety „přežijí“ a změní pak dráhu svého pohybu, přičemž za sebou zanechávají světelné stopy. Z dosud neobjasněných příčin se všechny tyto objekty soustřeďují do blízkosti prstence F.

Zdroj: paranormal-news

  • Žeby někdo nepozorný omylem čmárnul nechtěně v photoshopu ? xD

    • wayfarer

      jedno je isté…určite to nie je nič živočíšne mimozemské a ani nezvyčajne nebezpečné. Inak by to nepreniklo na verejnosť..:)) Čiže stádo ovečiek, teda MY, sme dostali zasa niečo na papanie, aby sa mohli vlci zaoberať skutočnými záhadami..:)