Podivné stopy v písku na Marsu

1
883

Před pár týdny se živě spekulovalo o původu „bludného“ kamene, který se znenadání objevil v marťanské půdě před vozítkem Opportunity. Soudilo se, že by mohlo jít dokonce i o nějaký živý organismus, ale vesmírná agentura NASA učinila záhadě přítrž – podle snímků jde jednoznačně o kámen, který z povrchu vyrvalo samotné vozítko.

podivne-stopy-v-pisku-na-marsu2

Teď nám rudá planeta nabízí další záhadu, o kterou se tentokrát postaralo vozítko Curiosity. To se pohybuje směrem k cíli zvanému Kimberly (dříve KMS-9). Planina je pokrytá pískem a kamínky, ale zároveň jsou na ní k vidění rovné hladké pásy písku, kde kameny zcela chybí. Pro tyto podivné stopy se zatím hledá vysvětlení. Mohlo by jít o trhliny, které zasypaly poryvy větru. Podle jiné hypotézy může jít o pozůstatky dávných solných jezer. Solné krystaly, kter&eacu te; původně vystupovaly z trhlin, mohly vytlačit kameny, a ty byly následně zničeny erozí nebo vodou s nízkým obsahem soli.

  • Mik

    to tmavší je písek a kamení. spíš štěrk…jde tam o to, že to světlé pod tím tmavším není písek, ale pevné, zjevně pískovcové, téměř jednolité kamenné podloží, ve kterém jsou zřetelně vidět vytesané či jinak udělané zcela rovné čáry, které jsou sestaveny do obrazce, který mi připomíná dva zaklesnuté trojůhelníky, hexagram, či tzv. Davidovu hvězdu…bude to něco jako je na planině Nazca, kde to sloužilo jako naváděcí symboly do míst, kde se opravovaly vesmírné lodě…mohly by to být naváděcí značky, symboly viditelné i z velké výšky…a kdo ví, co je pod tím pískem ještě ukryto…