Záhada mořských „černých“ děr

4
1379

Vesmír má své černé díry a světové oceány zase „černé víry“, které se vlastnostmi svým vesmírným příbuzným v mnoha ohledech podobají. Oceánské „supervíry“ jsou rozlohou často srovnatelné s plochou největších velkoměst. V těchto skutečně gigantických kráterech vře vodní masa o objemu několika miliard tun. A stejně jako u vesmírných černých děr tu platí, že co vír schvátí, už nikdy nevydá.

Zmiňované víry se nacházejí ve všech oceánech, ale ty největší vznikají na jižní polokouli, například v jižním Atlantiku nebo Pacifiku. Přestože se o existenci tohoto jevu ví už dlouhá desetiletí a v posledních letech máme víry díky satelitním technologiím poměrně dobře zmapovány, vědci jsou v jejich výzkumu stále na počátku.

Je například zjevné, že mají velký vliv na klimatické změny, které momentálně prožíváme, ale stále se neví, jak přesně tento vliv vypadá. Víry se často objevují neočekávaně a několik dní nabírají sílu. Mohou pak přispět ke vzniku některých přírodních katastrof nebo ke ztroskotání i velkých zaoceánských lodí.

Velkou záhadou zůstává, kam obrovské masy vody z černých vírů mizí a s nimi i to, co během svého řádění pohltí.

Zdroj: DailyMail

 • Tom

  Dle mě může jít o „běžný jev“, kterého jsme si, rozuměj lidstvo, teprve všimli a začali uvažovat s možnými variantami jeho působení na globální charakter stejně jako se sluníčkem. Kdyby někdo před 15 lety tvrdil, že za sněhovou bouři může i sluníčko dostal by kazajku. :-)

 • denisa

  no a co tam poslat sondu s vysílačem, posíláme je do víru tornád i do vesmíru, tak proč ne do těchto ,,černých vírů,,

 • Ta voda nikam nemizí, pouze se rychle přesouvá i na značné vzdálenosti. A právě díky těmto přesunům (teplota, salinita) může docházet ke změnám klimatu (převážně lokálního charakteru).

  Možná s tím nesouvisí a možná taky jo i značný nárůst děr na pevnině po celém světě (Guatemala, Čína ad.). Další zajímavé zmizení celého jezera během dvou hodin zde:

  http://myslenkyocemkoli.blogspot.cz/2013/09/muze-jen-tak-zmizet-jezero.html

 • Terfelus

  zajímavý ..to bych chtěl vidět ale radši z bezpečné vzdálenosti