Zkamenělé stopy obuvi staré 500 milionů let?

41
1882

Vzhledem k tomu, že první předkové homo sapiens se na naší planetě objevili asi před dvěma miliony let, je s podivem, že se občas najdou mnohem starší stopy bosých lidských nohou. Ještě záhadnější jsou ale fosilní stopy, které na Zemi zanechali obutí lidé.

Důlní inženýr John Reid objevil v roce 1922 v americké Nevadě zkamenělé otisky lidské obuvi. Na fosilii byly patrné stehy a nit byla zřetelně přichycena k opatku. Také na podešvi byla viditelná série stehů. Reid předal svůj nález odborníkům z Columbijské univerzity v New Yorku, kteří dospěli k závěru, že zkamenělina pochází z období triasu, tedy z druhohor (asi před 213 mil. – 248 miliony let). Neodvážili se ale spekulovat dál. Pozdější mikroskopická analýza provedená v Rockfellerově institutu nevyloučila, že jde o dílo lidských rukou. Každopádně oficiální věda se od nálezu distancovala s tím, že jde o „zajímavou hříčku přírody“. K dnešnímu dni je k dispozici pouze jediný snímek, který byl pořízen v roce 1922.

Jenže mnohem později, v roce 1968, našel William Meister ve státě Utah v půdě další podobný nález. Připomínal zkamenělé lidské sandály a jejich stáří bylo odhadnuto dokonce na 505 mil. až 590 milionů let.

Je možné, že před 500 miliony lety po Zemi chodili obutí lidé?
Je možné, že před 500 miliony lety po Zemi chodili obutí lidé?

I nad ním by oficiální věda mávla nejspíš rukou, nebýt drobného detailu: těmito sandály někdo zcela určitě rozšlápl drobounkého trilobita, tedy tvora, který vymřel minimálně před 280 miliony let. Důlek, který po sobě rozšlápnutý členovec zanechal, je patrný dokonce i na podrážkách. Před mnoha miliony let tedy po zemi musel chodit někdo obutý, kdo trilobita rozšlápl. A moderní člověk to zcela jistě nebyl.

V této souvislosti se objevilo mnoho hypotéz. Je možné, že dávno před námi na naší planetě žila vyspělá civilizace, která z důvodu nějaké obří katastrofy zanikla, a zůstaly po ní jen fosilní stopy, s nimiž si dnes nevíme rady. Ostatně dokument „Planeta Země po vymření lidstva“ napovídá mnohé…

 • Daniel

  Žádná evoluce nebyla tohle je prostě otisk nohy s trilobitem který vytvořil člověk max. před 10 tisíci lety. Člověk nevznikl z opice nikdo z nás nevypadá jako opice.

 • Denisa

  ahoj Tome, chápu jak probíhá proces zakmenění, ale o to tu asi nejde. Základní kámen úrazu je ten, že ty i všichni ostatní hledáte důvody proč ne, místo aby jste uvažovali zda by to bylo možné a jak. tedy se začíná již s negací-zavrhnutím. Ostatně na negaci je v tuto chvíli postavená celá naše společnost. Ovšem základem poznání je pochybování a nazírání na věc z různých úhlů. A já silně pochybuji o tom, že vědce vede čistě nestranný a nesobecký zájem najít pravdu a rozhodně nehodlám respektovat jejich závěry, krom toho v článku bylo řečeno, že se věda distancovala a podpořili to dosti chabým vysvětlením.

  • Tom

   Ahoj Deniso, právě o to jde. Jsem rád že dokážeš pochopit nebo i představit jak vznikají zkameněliny. Já si dovedu….sem tam něco představit z techniky a fyziky. Nebráním se novým úhlům pohledu, dokonce …. klidně se směj… vyhledávám jiné úhly. to čemu se bráním jsou totální hovadiny, které popírají to co známe. Příklad: někdo přijde s tím že černá barva je vlastně bílá barva a na opak. Já budu na to tvrdit že to je blbost, protože ani černá ani bílá barvami nejsou. No a tak to je s fyzikou, technikou záhadama vůbec. Vědce je pořeba dělit do několik pytlů, ty co si jdou pro almužnu a nic víc nedělají nebo maximálně do výše almužny, a na ty co bez ohledu na na almužnu píšou články a hledají různé souvyslosti. Vědec nehledá pravdu, vědec jen hledá. To, aby něco mohlo být bráno za, potvrzení nějaké hypotézy potřebuje být podloženo důkazy. Jako důkaz absolutně nestačí: Chaneling od PHATTA, babička ze záhrobí, rozmazaná fotka letícího čmeláka, to že někdo má vysokoškolský titul. aj.

   • IS

    V tomhle s tebou musím nesouhlasit , spousta hypotéz předkládané vědci a brané jako fakt, také nejsou založené na důkazech,odporuješ si. Často se držíš vědeckých názorů na svět,ale ty a ani vědci nemáte žádný důkaz , že to tak opravdu je či bylo,nebo zda něco tak vůbec funguje.

    • Tom

     Bud prosim konkretni.
     V cem nesouhlasis?
     Jake hypotézy?
     V cem si odporuju?
     Na co nemáme dukaz?
     Co mas vubec na mysli?;-)

 • Denisa

  ahoj Tome, nevím podle čeho se vědci řídí, ale rozhodně nehodlají ani připustit existenci jiných, starších civilizací, které v tak širokém časovém horizontu existence naší planety mohly dospět na daleko vyšší úroveň, než jsme my v této době. Pak klidně mohl někdo zanechat stopu své botky v bahně a ta zkameněla, stejně jako stopy dinosaurů. Na tom nevidím nic fantaskního, ze zkamenělých stop vědci také čile určují kde co:) jo a šimrat mě začne tehdy, až se většině otevřou oči a začnou se opravdově zajímat.

  • Tom

   Ahoj Deniso děkuji za reakci. Musím se zeptat zda jsi šla někdy po polní cestě a zanechala tam stopy…… a šla tam za rok znovu, tak tam tvé stopy stále byly? On proces „zkamenění“ není až tak jednoduchý. Neexistuje důvod proč by ta stopa měla být jen jedna. Nemyslím, že okrajové podmínky byly tak drastické, aby se nedochovala i druhá třetí stopa ve vzdálenosti 75 cm …. když se „dochovala“ jen jedna.

 • Ondřej

  třeba to je obtisk těch prošívanejch ponožek co jsou tady v dalšim článku :D

  • Tom

   aaaajóóóó

 • denisa

  nic nového jak ten nález, tak ten postoj našich vědců. takových podobných tzv abnormalit bylo nalezeno mnoho, stačí dát do vyhledavače ooparts. Postoj vědců mi přijde jako běh koně s klapkami na očích.Kdo může být tak arogantní, že nepřipustí byť i nepatrnou možnost, že by mohly existovat civilizace před miliony lety, které by zanechali tuto a mnoho jiných stop své existence:)

  • Tom

   Deniso…..vědec se opírá o empirická fakta. pokud by bádal ze zkamenělých bot. chodíš do teď bosa. Neni problém připustit či dokázat dávné civilizace. Problém je jim dávat do vínku fantastkní atributy jen proto, že se nám tento žánr zpravodajství líbí, šimrá nám určité nervové zakončení a probouzí očekávání ve smyslu coby kdyby. a to věda prostě neni.

   • Iv

    Ale, ale Tom. Tak..“vědec se opírá o empirická fakta.“ To nemyslis vazne? To platilo v dobe Newtona ale uz davno to neplati. Ani vo fyzike ani v astronomii. Nemienim sa o tom bavit tu a s vami ktori ste zrejme plateni za kecy co tu trusite. Inac si neviem predstavit ze tu keca 5 osob len preto ze sa radi pocuvaju a skriepia. Jedno mate spolocne. Podporujete „jediny spravny nazor“. A cielavedome likvidujete rozdielne nazory inych. Asi z „vyssieho principu“. Nic nemeni na tom ani fakt ze sa snazite byt „slusni a objektivni“.
    Z tychto reci by prislo zle aj koze krmenej ostnatym dratom…pritom Denisa ma uplnu pravdu…ty vedec.
    Noze mi definuj tu tvoju vedu napr. fyziku. Menuj mi jeden experiment ktory by potvrdil sucasnu paradigmu fyziky. Len jeden priklad za vsetky. Higgsov bozon nepotvrdil ani HLC za prejebane miliardy. V takom srabe v akom sa nachadza poslednych 30 rokov veda to ludstvo este nezazilo. To je vsetko ostatne len nie veda, pan farar.

    • Tom

     Iv, netuším zda muž či žena. Osoba. Tak Osobo podívej fyzika a hlavně astrofyzika díky empirickým faktům se posouvá dopředu. bez těch by jsi jak jsem psala shora neseděla za kompem a ani netelefonovala mobilem. Nečučela doma na plasmu a neměla DVB-T, To očem píšeš a s čím mě chceš konfrontovat je něco jiného, to je fylozofické pojetí fyziky, je to jiná káva a poněkud těžší téma na strávení pro osoby bránící se i faktu, že když se tluče kladivem zatlouká se hřebík. Jináč díky za komentář. :-) I když se Ti to možná nezdá, takového to komentáře si vážím.

    • Tom

     Paradigma nelze potvrdit dokud se empiricky neověří. je to jednoduchý.

 • kazan

  At uz je to cokoliv,jedno je jisty,z žadnyho opičáka se človek nevyvinul.

  • creat

   jistý? Kde? Dolož jedinej důkaz.Jistý je jen to, že svojí teorii pokládáš za 100%ní pravdu

 • paleontolog

  A jeden ten trilobit je v botě! :)))
  Sdílím názor „geologa“.

 • Ivet

  pardon omlouvám se za předešlý komentář…byly to pouze stopy :-))

  • Nevim

   :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

   • Tom

    tvůj komentář mi připomíná korečkové rypadlo…………. :-)

 • Ivet

  no jo…mě zaráží jedna věc,co to mohl být za materiál na boty když zkameněl??? :-)

  • Nevim

   no né to je prostě moc i na mě :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

   • Ivet

    bereš to jako vtip doufám :-))

    • Nevim

     Jako vtip beru to, že člověk smýšlející tvým způsobem sem vůbec vleze :D „co to bylo za materiál že zkameněl“ :-DD tenhle vtip mi vystačí na hooodně dlouho :)))

     • Tom

      :-DDDDDDDDDDDDDDDD blbe její otázka je naprosto relevantní proč by boty nemohly zkamenět. Jsi mimo víc než vždycky čekám. Jistě tě potěší, že v hodnocení blbosti v intervalu 1-5 kde 1 znamená, že si na tom dobře a 5 hodně špatně, jsi umístil 7 příčku. Gratuluji. A navíc takhle jako ty se Gentleman nechová. HAMBA. :-)

      • Ivet

       dík Tome,já si takových poznámek moc nevšímám a pokud ano ,tak to víš že bych se ozvala a rázně…to já umím né že né :-))

       • Tom

        však já vím nebo tuším, že jo :-)))

     • Droidsafgor

      :D

  • hh

   po dejme tomu 500 000 000letech kamo zkamení všechno co se nerozloží :D

   • Tom

    tak jednoduchý to zas neni …… jako u všeho i v kuchyni kde se materiál proměnuje v kameny musí být jisté počáteční podmínky….

  • Droidsafgor

   Dobrý no! /:O) :)) ty mě dokážeš vždy pobavit … :D

 • Geolog

  Já v tom vidím jenom rozštípnutou karbonátovou konkreci bochníkového tvaru, trilobit vlevo rozhodně rozšláplý není, zvětšeninu vpravo nemůžu rozpoznat. Konkrece zkameněliny obsahují běžně. Stehy nevidím, ani dílo lidských rukou…

  • Tom

   pššššt to to je pro některé čtenáře zakázaná věda :-) ale krááásně posáno. děkuji

 • Peter Bočej

  Je to jasne, su to nasi potomci, ktori vedia cestovat v case. Prisli, zanechali stopy, potom sa trochu pohrali s evoluciu a sme tu! Nasi potomkovia su nasimi predkami a kruh sa uzavrel! ;)

  • Terfelus

   Stejnej paradox jako když Skynet vyslal terminátora do minulosti a tím v podstatě vytvořil sám sebe.

  • Emmna

   Taky mě to napadlo ;)

  • to mě připomíná díl červeného trpasl. kdy zlomily nohu jednomu členoj :D ……
   vyluštily křížovky …atd :D

  • MiF

   Kris je moje máma a já jsem svůj otec! :-)

 • anebo je to dukaz toho ze cestovani v case existuje, nebo existovat bude. ale chybi mi tam logo nike nebo addidas

 • Psychopat

  prečo nie ? ved ked nas na Zem dali mimozemštania tak asi mali topanky :)