Biopaliva mohou zabíjet, naznačují nové výzkumy

4
543

To, co vypadalo jako spása lidstva, je nakonec dalším civilizačním bičem. Tolik vychvalovaná biopaliva nejsou podle některých vědců vůbec záchranou před znečištěním ovzduší, naopak vytvářejí další zplodiny a způsobují vážné zdravotní problémy.

Zdrojem těchto znečištění nejsou samotná biopaliva, ale stromy, z kterých se vyrábějí, a jejichž plantáže se rozrůstají nejen po celé Evropě, ale také v USA nebo v Asii. Ponejvíce se jedná o topoly, vrby a eukalypty, které všechny vylučují velké množství isoprenů, které výrazně znečišťují vzduch. A pokud se isopreny spojí v ovzduší s dalšími škodlivinami, mohou ohrožovat i lidské zdraví.

Vědci z britské univerzity v Lancasteru jsou přesvědčeni, že jenom v Evropě může na tento „smrtící biokoktejl“ umřít ročně asi 1400 lidí. A v okolí „biopalivových“ plantáží lze pozorovat i škody na zemědělské výrobě, konkrétně na pěstování obilovin. Bioplantáže tak způsobí evropských zemědělcům škody v přepočtu za 23 miliardy korun.

Tato mapka ukazuje, kde na biostromové plantáže mohou umírat v Evropě lidé nejvíce.
Tato mapka ukazuje, kde na biostromové plantáže mohou umírat v Evropě lidé nejvíce.

Jenže „biolobby“ je pochopitelně proti všem nařčením a obhajuje se tím, že emise oxidu uhličitého jsou daleko škodlivější. Navíc nevidí problém ani v emisích isoprenů. Podle vědců, kteří stojí na její straně, to přece není žádný problém. Stačí rostliny geneticky modifikovat a budou hned pro okolní ovzduší zdravější. Ovšem za jakou cenu…

Zdroj: DailyMail

 • kvasnica

  kravina

 • llll

  Co je na tom bio, kdyz se to stejně spaluje? Zemi jako takové je úplně jedno jestli spalujeme ropu, uhlí nebo topoly.

 • FFS

  Oni to beztak chlastaj, proto je to zabíjí.

 • Dor

  oukej, tak vyklcujme vsetky vrby, topole a eukalypty sveta a kvalita ovzdusia sa rapidne zlepsi… kde na taketo porovnania chodia? Porovnavat isopren s oxidom uhlicitym? Nenasyteny uhlovodik so sklenikovym plynom? WTF? Ok, isopren je toxin, ale mnoho organizmov od rastlin az po mikroorganizmy dokaze produkovat latky, ktore vyuzivaju aby uspeli v konkurencnom boji proti inym druhom… od antibiotik, cez fytoncidy az po toxikanty… je to normalna sucast bioticky/ekologicky podmienenych vztahov organizmov… a pretoze tieto organizmy zhorsuju napr. kvalitu pôd, vody ci priamo ovplyvnuju ine organizmy ktore su sucastou potravneho retazca tak zabijeme aj tie? Navyse mnohe rychlorastice energeticke dreviny, kry, travy dokazu za relativne kratky cas vytvorit neporovnatelne vacsie mnozstvo biomasy, a tak naviazat a prakticky „uväzniť“ (sekvestrovat) vo svojich telach takto CO2, ktore je sklenikovym plynom a jeho narastajuca koncentracia prispieva k zvysovaniu globalnej teploty planety… okrem ineho samozrejme. A to ze rastie pocet tychto plantazi nevidim negativne vzhladom na narast CO2… pokial sa nepestuju na pôdach ktore by bolo mozne z hladiska ich typu a urodnosti vyuzit na polnohospodarske ucely spojene so zabezpecenim potravinovej bezpecnosti nas, ludi… Co nam prakicky neskodi? Co s nami, ludmi, ako s organizmami zijucimi na tejto planete spolu s inymi organizami nie je interakcne späté? Urobte si nazor…