Co je to zákon pěti procent?

9
674

Pokud se alespoň 5 % členů nějaké skupiny začne spontánně věnovat nějaké činnosti, její zbytek ho okamžitě napodobí. Jevu se říká autosynchronizace nebo také zákon pěti procent.

Představte si pokojně pasoucí se stádo koní. Jestliže se 5 % zvířat něčeho lekne a dá se na útěk, následuje je postupně celé stádo. Totéž platí u světlušek: když jich začne 5 % poblikávat, rozsvítí se celá skupina. Stejné je to i u lidí a můžete si to vyzkoušet sami. Až půjdete se skupinkou přátel na koncert, domluvte se s nimi a začněte v určitou chvíli spontánně tleskat. Uvidíte, že se k vám postupně přidá celé auditorium.

Zákon 5 % potvrdili experimentálně britští vědci. Shromáždili větší množství osob do velkého sálu a požádali je, ať se v prostoru pohybují, jak je jim libo. Pět procent z celkového počtu ale instruovali, aby se v určitý moment vydali určitým směrem. A stejným směrem se okamžitě vydali i ostatní členové pokusu. Další výzkumy zjistily, že v davu lidí stačí 5 % provokatérů, aby se pokojný mítink změnil v násilnou demonstraci.

Jaké jsou praktické důsledky tohoto jevu? Například školní kolektivy by se měly skládat z 20 žáků, protože 5 % z tohoto počtu rovná se jedné, tedy jednomu lídrovi, jimž by měl být kantor. V posluchárně, kde je 30 až 40 lidí, se pozornost skupiny udrží mnohem hůř.

 • FFS

  Ve Francistánu dnes schválili zákon 4%. :-/

 • kefudek

  ja bych to tak udelal s jointem :D

 • Tom

  co udělat pokus, amorální pokus, s někým se dohodnout, že v určitý okamžik se určitá skupina začne dloubat v nose, třeba v tamvaji na náměstí ve škole. Hned by se zjistilo zda to funguje….na chození v kruhu nic neni, může to být je věc která otestovává zda pravidlo ještě platí. Avšak strhnout lidi k něčemu co jim je cizí nebo odporné…některým…bych, už za takový náznak důkazu považoval. no dobrá nemusí to být dloubaní v nose, ale třeba zutí bot, drbaní na pravé straně levou rukou a co já vím co ještě :-)

  • FFS

   Tak už tu byl Den kopání do zrzounů, protože nemaj duši. Den mlácení důchodců, Den střílení cikánů… Den dloubání v nose nebude problem. :D

   • Nevim

    Den střílení cikánů?! sakra kdy?!!!!!!!!!!

    • FFS

     Na tom je nejlepší to, že si ho můžeš udělat kdykoli. :D

 • hade

  Kolik procent v tomto státě tvoří zloději v parlamentu, vládě, jejich pordci atd.? Že by pět procent? :-)

  • Tom

   kušuj s politikou tohle nejsou novinky

   • FFS

    Vždycky se najde někdo takovej. :)