Jak by vypadal New York na jiných planetách

17
1740

Astrobioložka Marilyn Vogel, která pracuje v Ames Research Center při NASA, vytvořila obrazové simulace, jak by mohl vypadat New York na jiných planetách.

Země

Takhle vypadá skutečný New York, konkrétně Manhattan, při pohledu od řeky Hudson River.

zeme

Merkur

Planetu, která leží nejblíž ke Slunci, obklopuje tenká vrstva atmosféry, která se skládá z vodíku, hélia, kyslíku a dalších mikročástic. Sluneční radiace atmosféru rozmetává do okolního prostoru a ta je pak jako zářivý opar podobný kometárnímu prachu vidět vysoko nad planetou. New York by tu ale kvůli vulkanickému prachu a žhnoucímu povrchu planety dlouho nevydržel.

merkur

Venuše

Díky skleníkovému efektu je na Venuši hustá atmosféra tvořená převážně z oxidu uhličitého. Vzhledem k tlaku a teplotě je povrch planety tak horký, že by se na něm tavilo i olovo. Z oblaků tvořených z kyseliny sírové padá žíravý déšť, který by všechny budovy velmi rychle rozleptal.

venuse

Mars

Rudá planeta má chladnou tenkou atmosféru tvořenou zejména z oxidu uhličitého, která je asi stokrát tenčí než naše. Silná oxidace by se záhy postarala o zrezivění Sochy svobody. Při častých prachových bouřích by veškeré stavby brzy pokryly husté částice prachu.

mars

Jupiter

Tohoto plynného obra obklopuje hustá atmosféra složená převážně z vodíku a hélia. Planeta nemá žádný reálný povrch, ale díky síle jeho přitažlivosti plyny v nižších polohách kondenzují do tekuté a kovové formy. New York by proto na Jupiteru nestál, ale spíš by plaval stejně jako ve filmu „Hvězdné války“. Čpavek a sirná oblaka by vyleštily veškeré kovové části.

jupiter

Saturn

Atmosféra je tu podobná té na Jupiteru. A také na Saturnu by se New York vznášel ve výšce zhruba 100 km nad povrchem. Nad městem by plula bouřková oblaka tvořená ze zmrzlého čpavku a New York by velmi často čelil mohutným bouřím se silnými vichry.

saturn

Uran

Na obří planetě tvořené ze zmrzlého ledu je atmosféra složená z vodíku a hélia, s oblaky metanu, které by byly nad mrakodrapy dobře viditelné. Metan v atmosféře by město zahalil do krásných odstínů akvamarínové modři. Mohutné hurikány by ale New York brzy smetly z povrchu.

uran

Neptun

Tato planeta je jedním z nejchladnějších a nejtemnějších míst naší sluneční soustavy. Její atmosféru tvoří vodík, hélium a různé ledové částice včetně vody a čpavku. I tady by se o likvidaci New Yorku brzy postaraly silné hurikány.

neptun

Závěr je tak jasný. Všude dobře, na planetě Zemi nejlíp!

 • Ivet

  dejte sem už něco pořádnýho ať máme konečně co rozebírat :-))

  • Tom

   Ahoj Ivet, moje jedno z nejoblibenějších témat jsou paralelní světy? Co ty na to? :-)

   • Ivet

    Tome,já bych těch témat otevřela povícero….všechno se vším souvisí.
    Jakmile máš tak nějak zmapovaný vztah směrem k vnějšímu kosmickému prostředí,otvírá se ti tím pádem naprosto neuvěřitelná škála možností a výhod a je na tobě jak se s tím vypořádáš,i za cenu toho ,že pro ostatní můžeš působit dost netypicky,tedy jako bláásen!! :-)
    A musím za sebe říct…ráda jsem cvokem! Je tam klid a mír a naprosté souznění!
    Zdraví Ivet :-)))

 • lvicek77

  Jak si můžete tvrdit,že jste nemoderovaný a necenzurovaný web,když každý můj příspěvek smažete !! Hnus!

  • Jaroslav Rosa

   same….

  • Nevim

   tomu se říká „svoboda“ :)) můžeš psát cokoliv, coookoooliv chceš…jen dokud to přestane vyhovovat těm nahoře :))

   • Tom

    He?

    • Nevim

     HU HU

     • Tom

      to vše vysvětluje … i skázu Titaniku, ten taky dělal HU HU :-)

      • Nevim

       Takže Titanic a opice jsou vlastně příbuzní.

       • Tom

        samo litr……, že ano a ještě s vláčkem. Protože, to je výsledek genetického inženýrství po skřížení parní mašinky s lodičkou. No a to skoro pokaždý vznikne nějaká opičárna. :-) už se ani nedivim, že ani tohle nevíš….:-)

  • Dobrý den, Vaše komentáře jsme sami rozhodně nemazali. Můžete nám prosím napsat na e-mail info@procproto.cz o jaké komentáře (a kdy zhruba byly přidané) se jednalo. Naopak, jsme rádi za volnou diskuzi – samozřejmě pokud není vulgární.

   • lvicek77

    Dobrý den
    Stalo se mi to už dvakrát,ale konkrétě Vám teď nedokážu říct u čeho to přesně bylo.to že na to reagujete pro mne znamená,že to mohlo být z Vaši strany nedopatření a pokud se mi to stane příště,tak napíšu rovnou Vám do redakce.Vulgárně bych zajisté do diskuze nepsal.Děkuji za Vaši reakci

    • lvicek77

     Teď mě napadlo,že jsem psal příspěvek u tohoto článku o tom,jak NASA vědomně prokazatelně retušuje z nějakého důvodu fotky a tudíž i kdyby tvrdili,že na těch planetách padají trakaře plné kyseliny sírové,tak nezbývá,než tomu věřit,jelikož vědí,že si to nikdo t nás nijak neověří a taky ten příspěvek již nevidím.

 • Nevim

  podobný HOVNO sem vytvořil dnes ráno

  • Ivet

   jo je to HOVNO a ještě americký :-))Ať jdou do zadku s takovýma kravinama

 • V Ames Research Center při NASA se koukám pekně nuděj ,když vymejšlej takový hovadiny :))