Je mimozemský život postbiologický?

12
832

Řada předních astronomů věří, že první mimozemšťané, se kterými se setkáme, budou spíše výtvory umělé inteligence. Svůj názor zdůvodňují tím, že každá pokročilá civilizace se bude snažit překonat své biologické hranice.

„Myslím, že je téměř jisté, že biologická inteligence je jen přechodný jev, jakási letmá fáze ve vývoji vesmíru,“ tvrdí kosmolog a astrobiolog Paul Davies z Arizonské univerzity. „Pokud někdy objevíme mimozemskou civilizaci, je nanejvýš pravděpodobné, že bude postbiologického charakteru.“

Stejného názoru je i šéf SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence – Hledání mimozemské inteligence) Seth Shostak: „Jestliže postavíme stroj s intelektuálními schopnostmi jednoho člověka, za pět let bude jeho nástupce mnohem inteligentnější než veškeré lidstvo,“ řekl Shostak. „Až jednou lidstvo vyvine technologii, která mu umožní dostat se do bližšího kontaktu s vesmírem, bude trvat pouhých pár set let, než změní své paradigma vnímání umělé inteligence.“

„ET stroje“ budou jednoznačně mnohem inteligentnější a trvanlivější než biologická inteligence, která je stvořila. Navíc budou nesmrtelné a nebudou potřebovat ke své existenci planety v obyvatelných zónách, na které se nyní zaměřuje projekt SETI.

Zdroj: DailyGalaxy

 • honza

  Je otázkou co je inteligence v našem pojetí a chápání ,jestliže to je skutečnost uvědomění si sebe sama a prostoru ,který obýváme nebo možnost stvoření stejné bytosti jako člověk .Nevím jestli je dobrý nápad posílat bytost ,kterou stvořil člověk do vesmíru ,protože je asi nemožné ho stvořit se schopností sebepopření vlastností ,jako schopnost zabít pro zisk,manipulace ,zabijácké instinkty boj o prostor atd.Prvotně to převezme armáda a stejně ,jako dnes slouží největší výpočetní kapacita na vývoj atomových zbraní tak i ta umělá rádoby demence bude sloužit k tomu aby někde něco ukradla ,zabrala nebo otkrouhla a poslala to na rozbor .Smiřte se s tím ,že mi nikdy nebudeme dobývat vesmír jen kvůli romantickému poznání jako ve Star Treku ,ale budeme přesně to čím nás straší filmaři ve filmech , jako Den Nezávislosti.Jestli se dostanem do vesmíru tak ,každý kdo nevyznává teorii náhody a chaosu vesmíru ale harmonii a velký plán musí uznat ,že se někde něco hrozně posralo a to nebo někdo co nechápem udělal velkej průser a nám nezbývá doufat ,že vesmír je tak obrovskej i pro toho kdo to stvořil a ještě dlouhou dobu si toho nevšimne.

 • Petr Šátek

  až přestane náš národ myslet na materialisté věci .. tak se možná posuneme dál …ale k tomu je ještě hodně dlouhá doba…a né ka ždý tuto věc pochopí …..

 • Acid

  Jsem toho názoru, že inteligentní bytost si váží sebe sama

 • Captain

  Stále ta „obyvatelná zóna“. Vždyť i v naší sluneční soustavě je vesmírný objekt (měsíc Europa), který je daleko za obyvatelnou zónou a předpokládá se na něm možný život. Mars je také na pomezí obyvatelné zóny a NASA potvrdila, že v minulosti byl možný život na Marsu.

  • Tom

   Možnost je jen určitá hodnota pravděpodobnosti. Nelze to zaměnovat se skutečností. Nebo jinak. to že je něco možné neznamená, že je to skutečné.

   Asi takhle. Je možné mít solární panel s učinností 53%. Ale ve skutečnosti je velmi málo pravděpodobné ho mít. Mimochodem ten panel existuje a je to vyřešeno geniálním fíglem :-) Kdežto Mars je s existencí života na tom bídně a s inteligentním bližící se nule.

 • Maťo

  ak stretneme niekedy v budúcnosti postbiologického mimozemšťana , tak to bude znamenať že buď funguje len na skúmanie vesmíru prípadne na ochranu svojho stvoriteľa alebo že civilizácia, ktorá ho stvorila už neexistuje pretože bola vyhubená svojou vlastnou technológiou , ktorá sa začala samovoľne vyvíjať v pred a prekročila znalosti svojho stvoriteľa až do takej miery že bolo nevyhnutné aby prežil len vývojovo a inteligenčne lepší jedinec

 • Tom

  :-)

 • FFS

  Líbila by se mi verze z B5, jak by se člověk vyvinul.

  http://www.youtube.com/watch?v=–IMj2x_GDk

 • Kamil Kotek

  sailoni?.. :D (ten serial se mě zdá dost realný..ale pořád je to v žádnu scifi)

 • Filip Klíma

  Nemyslím si to. Jiné civilizace spíše vědí o větším potenciálu člověka a duše jako takové. Takovéto postbiologické „bytosti“ by mohli spíše fungovat jako ochrana přirozené civilizace. (např. proti civilizaci jako jsme my) Myslím si, že „vývoj“ naší civilizace směřuje pouze jedním směrem – technologický vývoj. Pozadu ale zůstává duševní a psychický vývoj. Panuje veliká nezodpovědnost vůči dnešním technologiím.

  (technologie je dál než lidská psychika – jsou zde úžasné stroje, ale někdy jsem velice znechucen, jak k nim člověk přistupuje)

  „Moudrost zabraňuje vůli, aby vědecké objevy zneužila v neprospěch lidstva“ (Břetislav Kafka)

  Moudrost: http://www.youtube.com/watch?v=ty6upNRVYZ4

  („může se stát, že vyhraje geniální stupidita…“)

  • Petr

   Ha jak jsem to četl, tak jsem si říkal, to snad píšeš ty! A pak se mrknu na jméno a fakt seš to ty haha. Petr

   • Filip Klíma

    zdravím