Chovat doma kočku je zdraví prospěšné, tvrdí vědci

7
70564

Američtí vědci zjistili, že u majitelů koček existuje nižší riziko úmrtí na srdeční záchvat než u ostatních lidí. Na vzorku téměř 4500 dospělých se údajně ukázalo, že vlastnictví kočky představuje o 40 procent nižší riziko výskytu smrtelného srdečního záchvatu. Z toho vědci podle serveru BBC News vyvozují, že přítomnost kočky v domácnosti může snižovat pocity stresu a úzkosti, a tak chránit jejího majitele před kardiovaskulárními chorobami.

Felinoterapie se dnes běžně používá v řadě léčebných zařízení a rehabilitačních ústavů jako podpůrná léčba somatických i psychických poruch. Vlastní výzkum provedli i egyptští vědci a dospěli také k zajímavým závěrům. Dříve se například soudilo, že předení kočky působí příznivě na nervovou soustavu, a když člověk zvíře hladí, provádí specifickou masáž akupunkturních bodů, čímž si stimuluje imunitu.

Jenže kočka vám svým předením dává najevo i to, jaký je váš skutečný zdravotní stav a snaží se vás rovnou léčit! Pokud vás trápí žaludek, přede nižším tónem, když máte něco s plícemi či průduškami, přede zvučněji, a bolest hlavy se pokouší odstranit vyššími a hlasitějšími zvuky. Délku a intenzitu jednotlivých seancí „ordinuje“ kočka podle toho, jakou nemocí trpíte.

Je také zajímavé, že každé plemeno se specializuje na terapii konkrétního onemocnění. Peršanky jsou skvělé při léčbě nachlazení a respiračních nemocí, kočky s dlouhou srstí pomáhají při léčbě nemocí zažívacího traktu, britská modrá kočka je odbornicí na srdce, a stres z vás nejlépe odbourá obyčejný krátkosrstý mourek. Důležitá je také barva srsti. Pokud máte problémy s usínáním, vezměte si do ložnice černou kočku, jestli vás často honí mlsná, pořiďte si bílou kočku, a v případě, že vás trápí výpadky paměti, komunikujte se zrzavou kočkou.

 • Jana Veselá

  Mám dvě bengálky, někdy jsem z jejich honiček na infarkt …..

 • Michaela Rzepecká

  Jen malá otázka: nepořizují si kočky třeba náhodou lidé, kteří jsou obecně méně náchylní k takovým nemocem? Musel by to být totiž experiment a ne korelační studie, aby autoři mohli ukazovat na nějakou kauzalitu. A kde bych našla odkaz na původní studii? Bez něj je totiž takový článek nedůvěryhodný. Stejně tak další odstavce o spekulativních účincích/aktivitách koček.

 • Jan Černý

  Naprosto souhlasím s některými pasážemi článku.
  Pořídil jsem si pěknou zrzavou kočku, fakt mi ji okolí závidí. A přestal jsem tak doopravdy trpět výpadkem paměti !
  Zatím co předtím jsem si ne a ne vzpomenout, kam jsem si schoval peníze, a za co a kolik jsem utratil… tak to teď už vůbec nemusím řešit !
  Právě díky té pěkné zrzavé kočce už nemám co utrácet, a tak musím potvrdit – skutečně odpadají ty neustálé zmíněné pocity úzkosti a stresu.
  Snad jen ten srdeční záchvat, … to až ve finále zjistím, kolik jsem do té kočky „zahučel“ :-)
  Parádní den !

  • Roman Binka

   slabota

 • Petr Fejt

  Tak vám nevím.Když na něco nepřijdou američtí či angličtí vědci,jako by to neexistovalo.Už mě to vážně leze na nerv,jak to do lidí hustěj, že USA jsou nej…
  Jen věřím, že už to lidi alespoň u nás prokoukli,jak nám vymejvají hlavy