Místo, kde Ptolemaiova mapa střeží Jantarovou komnatu

3
3031

Tisíce turistů zamíří každoročně na jeden z našich nejznámějších zámků, Konopiště. Většina z nich ani netuší, že jen o pár kilometrů dál se nachází památka možná mnohem zajímavější a ukrývající tajemství jak z příběhů o Indianu Jonesovi.

Nenápadný kostelík je známý pod jménem Chvojen. Ve středověku tu stávala vesnice obklopená hustými smrkovými lesy, odtud také dnešní název místa. Historie Chvojenu je ale mnohem starší. Dodnes jsou v okolí viditelné stopy po keltském hradišti z 3. století n. l. Našly se tu i předměty z bronzu pozlaceného dosud neznámou technikou. Kelty určitě přitahovala rovněž pozitivní energie, kterou tato lokalita vyzařuje a citliví jedinci ji vnímají i v dnešní uspěchané době. V raném středověku se tu usídlili Slované a poblíž jejich hradiště později vznikla již zmiňovaná vesnice. Ta zanikla už někdy ve středověku, našly se po ní jen zbytky primitivních obydlí.

Ale do současnosti po ní přežil malebný románský kostelík sv. Jakuba a Filipa z roku 1217. Ten je nejen pozoruhodně zasazen do okolní krajiny, ale jeho stěny pokrývají fresky, jejichž náměty nedávají spát generacím zasvěcenců i »obyčejných« milovníků historie. Vedle těch s náboženskými motivy, na nichž najdeme zpodobnění obou patronů kostela nebo korunovaci Panny Marie či Očistec s hlavou Leviatana, tu jsou i fresky, na nichž se před našimi překvapenými zraky objeví slavná starověká Ptolemaiova mapa světa. Odpověď na otázky, proč právě ona a právě tady, zatím neexistuje.

Chvojen byl i důmyslným obranným bodem. Kostelík je obehnán zdí, která místy dosahuje až 4 metry a vede odtud podzemní chodba až na Konopiště. Ta je vyzděná a místy prý tak široká, že se v ní vyhnou dva jezdci na koních. Zdejší kraj byl za II. světové války zabrán Němci a podle některých teorií se právě v okolí Chvojenu může nacházet ukrytá část slavné Jantarové komnaty.

Tu při své návštěvě nejspíš nenajdete, ale pozoruhodné charisma vyzařující z krásné přírody a všudypřítomné ovzduší čehosi tajuplného vám to dokonale vynahradí.

 • OPD

  Ptolemajova mapa světa???? Myslíte asi mapu sluneční soustavy že? :D

 • Chybí tam,že nám to našli keltové před 2.500 lety,kteří byli největšími odborníky všech dob v hledání prostoru k obývání a hospodaření se silně pozitivní energií,kterou nám zanechali pro všechny následující věky našeho žití a musíme jim být vděčni,jaký poklad nám tady zanechali,přijďte na návštěvu,kde se nejen dozvíte úžasnou historii s vyhlídkou na věži,ale také načerpáte tolik potřebnou energii,které je v dnešní hektické době tolik zapotřebí,jen je potřeba se tuto energii naučit přijímat a to Vám budu samozřejmě nápomocen.
  Udělejte si skupinu a ohlašte se předem na mobil:604 980 442
  Podívejte se na WEB:www.chvojen.eu.
  S úctou se těší:Václav VII.Josef Potůček z Mezihoří

  • ludek

   hezka reklama,ale mate pravdu,ze by jsme se meli vice zajimat o nasi zem a poklady :-)