Proč kečup nestéká z chleba?

1
930

Proč se kečup nerozleje po sendviči a barva nesteče z čerstvě natřeného povrchu?  Je to kvůli chaotickému tepelnému pohybu částic v kapalinách. Vysoká viskozita kečupu, barvy a dalších těžkých kapalin vzniká díky charakteristickému trhavému pohybu částic a velkých molekul, známému též jako Brownův pohyb.

Pokud kapalinu (kečup, barvu, krev) zředíme nebo jí protřepeme, její hustota se sníží. Rychlé molekuly vody nebo dalších rozpouštědel za sebou táhnou těžké částice a „potlačují“ tak Brownův pohyb.

Naproti tomu roztok škrobu (škrob je jakýsi protipól kečupu) při míchání houstne. Je to proto, že velké částice v diletujících kapalinách nestačí rychlým molekulám vody a vzájemně se spojují.

Výzkum vědců z Cornellovy univerzity by měl pomoci biologům lépe pochopit, jak se mění viskozita krve a lymfy při pohybu v krevním systému. Umožní také vylepšit kvalitu barev, kečupů a přípravků na mytí nádobí.

Zdroj: Segodnya

 • Helemese

  Nepletete trochu moc do sebe pojmy jako viskozita a hustota?

  Pokud přidám do kečupu vodu, snížím onu viskozitu (ta vaše rychlost molekul, ikdyž je to taky pěkná patlanina teda :) ) a kečup lépe teče. Hustotu bych do toho zas tolik nemontoval.

  Problém je obecně v češtině, která si zvykla pojmenovávat kdeco „hustotou“, ikdyž se ve skutečnosti jedná o „tekutost“, takže lidi nedotčené fyzikou to mate a mají pocit, že olej je hustější než voda, ikdyž je to naopak apod.

  Viskozita je dána vnitřním třením uvnitř kapalin, ne Brownovým pohybem.
  Přidáním vody do kečupu hustotu nezmenšíte, naopak zvětšíte, klesne jen viskozita…viz. mé předešlé řádky.

  Marně hledám něco, co by aspoň trochu připomínalo pravdu :) Pokud hledáte vše, co nebylo uspokojivě vysvětleno, hledejte jinde, tohle je fyzika základní školy :)