Teorie, proč člověk začal chodit po dvou, se zřejmě nezakládá na pravdě

4
1223

Předchůdci člověka chodili po čtyřech. Co ale bylo příčinou, že se nakonec postavili na zadní nohy? Dosud se soudilo, že to bylo především kvůli tomu, aby lépe snášeli vedro. Nezapomínejme, že naši předkové obývali vyprahlé africké savany a byli porostlí hustou srstí. Vědci nyní tvrdí, že důvod bude třeba hledat jinde.

K počítačové simulaci vybrali hominida Australopithecus afarensis, který před 4,1 až 2,7 milióny let obýval území dnešní Etiopie, Tanzanie a Keni. Pánev a kosti těchto hominidů jasně naznačují vývoj k lidským liniím a nejsou žádné pochybnosti o jejich bipedii, tedy vzpřímené chůzi. Výzkum zjistil, že třicetiminutová procházka znamenala pro ženu o váze 30 kg a pro muže (55 kg) vysoké riziko teplotního šoku jak na všech čtyřech končetinách, tak na zadních nohou. Důvod, proč naši předkové začali chodit vzpřímeně, je tedy jiný, ale zatím nejasný.

Zdroj: mirnt.ru

 • Myslím, že šlo o větší rozhled nad savanou a tím o větší pocit bezpečí před predátory

  • Daniel

   A proč člověku nenarostla třeba křídla? To by měl přeci ještě lepší rozhled a více výhod, ne? Pohyboval by se rychleji, dostal by se na nepřístupná místa atd… Nechápu tyhle teorie, kdy „vědci“ tvrdí, že si nějaké zvíře uvědomilo, že je lepší být na souši nebo ve vodě, a tak se jednoduše vyvinulo a pod. Nikdy nikdo toto nesledoval a neviděl, tak nevidím důvod, proč věřit jejich fantazírování…

   • Tom

    jak nesledoval? jak neviděl? se to sleduje a vidí akorát o tom nepíšou v blesku…. viděl jsi někdy žábu? nebo čolka? :-)

  • náš táta

   …jasně, to má logiku. Další důvod je asi skutečnost, že i jiné druhy savců se staví na zadní při pocitu ohrožení, vypadají tak větší a snáze zastraší protivníka.