Tûranor PlanetSolar – solární obřík jako pocta Tolkienovi

5
520

Na první pohled to vypadalo, jako když na hladině Temže přistálo nějaké vozítko ze Star Treku. Anebo jako když se tu prochází jakýsi zmutovaný obří pavouk z oceli a plastu. Ale ve skutečnosti se na svou spanilou jízdu v minulých dnech vydalo největší solární plavidlo na světě.

Touto velkoměstskou projížďkou zakončilo „supervozítko“ Tûranor PlanetSolar výpravu, kterou podniklo na vlnách Golfského proudu. Ale už dříve na sebe upozornilo 22denní plavbou přes Atlantik, kterou zahájilo na Kanárských ostrovech a ukončilo na ostrově Saint Martin v Karibiku. Devítičlenná posádka, pracující pod hlavičkou ženevské univerzity, během svých plaveb zkoumá změny v oceánských a mořských vod způsobené klimatickými změnami.

„Sluneční loď“ využívá 809 solárních panelů, které během slunných dnů vyrobí 480 kWh energie. Přes 30 metrů dlouhé plavidlo se po hladině pohybuje rychlostí 25 km/hod a jeho chod je naprosto neslyšný. A své zvláštní jméno dostalo coby poctu J. R. R. Tolkienovi, který vytvořil pro svou Středozemi elfský jazyk, z kterého pochází i název Tûranor, což můžeme přeložit jako „Síla Slunce“.

Zdroj: DailyMail

 • ahoj

  Prostě nádhera …
  ale co když nejsou slunné dny, to jako zakotví a čekaj, či jak to plavítko funguje ? :-)

  • Ivet

   funguje to i když je zataženo…sluneční paprsky prostupují i přes oblačnost

   • ahoj

    A mohlo by to fungovat i pro ponorku ? : -)

   • bob

    Ivet nerad te udivuji, ale mraky slunecni paprsky zastavi..

    • Tom

     Tady bych se Ivet zastal, jistě měla na mysli difůzní světlo, které sice s nízkou účinností, avšak stále způsobuje v panelech reakci a může vyvolávat fotoelektrický jev.