Vědci varují – tohle století může být pro lidstvo poslední

14
1373

Není snad dne, aby se v médiích neobjevila „zaručená“ zpráva o tom, že lidstvu hrozí globální katastrofa, která změní celý svět. Podle nové studie oxfordských matematiků však nehrozí, že by na nás v tomto století např. spadl asteroid či se odehrálo natolik ničivé zemětřesení, které by zahubilo veškerý život na naší planetě. Největší hrozbou jsme si my sami.

„Nelze vyloučit, že se v tomto století neodehrají nějaké velké přírodní katastrofy nebo pandemie, které by mohly způsobit velké škody. Nicméně neměly by vymýtit veškerý život,“ řekl šéf Institutu budoucnosti lidstva Oxfordské univerzity Nick Bostrom. Domnívá se totiž, že máme šanci tyto katastrofy přežít, protože jsme již přečkali tisíce let nemocí, hladomorů, záplav, zemětřesení i klimatických změn.

Také potenciální srážka s ničivým asteroidem je podle Bostroma malá. Další možnou hrozbou je jaderná válka, kterou by však podle vědců z Oxfordské univerzity přežilo dostatek lidí, aby populace zcela nevymřela.

Největší nebezpečí hrozí podle nich díky technologickému pokroku. Ten totiž začíná překračovat naše schopnosti kontrolovat jeho možné následky. „Je to, jako kdyby dítě mělo v ruce tikající bombu,“ dodal Bostrom. „Pokusy v oblastech umělé inteligence, syntetické biologie nebo genetiky se mohou snadno vymknout naší kontrole. Budoucí vlády musí zamezit tomu, aby věda nebyla zneužita ve válce.“

Hrozí nám tedy například, že svět by mohly ovládnout inteligentní stroje? „Je zde velké riziko, že by se umělá inteligence snažila škodit. Vyvíjíme již takové technologie, které by nás mohly samy zabít,“ dodává genetik Sean O’Heigeartaigh.

Zdroj: BBC

 • Iv

  Najviac sa mi pacia nazvy specializacii. Tak v EN mame „…šéf Institutu budoucnosti lidstva“, v USA mame specializaciu na odstranovanie zbytocnuch veci, v NASA mame odbornikov na vyvoj vesmiru, v archeologii mame odbornikov na stavbu pyramid….no a v neposlednom rade v EU mame odbornikov na likvidaciu Europy ako celku. To posledne je hadam jedine comu sa da verit, ti ostatni si specializacie zrejme vymysleli sami.

 • Ivet

  vědci varují jo :-)) a kdo varoval lidi v Čeljabinsku,fakt se musím pousmát nad tím jak si někdy páni vědci jsou naprosto jisti.

  • Tom

   Tak, že padaj šutry z nebe je známá věc. Detekce takovýho smetí je fakt obtížná ne-li nemožná. Možná stačí varování, které bude platit stále. Něco jako: „POZOR – PADAJÍCÍ KAMENÍ. kdekoliv, kdykoliv“ a je to, problém s upozorněním vyřešen…….kdo si dá sušenku??? :-D

   • Ivet

    já bych si ji dala :-))

    • Tom

     tak joooo, mám tu jen medaile….. a můžeš drobit :-D

 • Filip Klíma

  Sirius (Steven Greer) už je ke stažení…

  • Ivet

   a kde?

   • bob

    ulozto, a je to tam uz od vydani Filipe alias blesku:-)

    • Ivet

     bobe dík ale chtělo by to titulky sakriš…nemumim anglicky :-)))

   • hh

    youtube a nastavíš i cz tit

 • lidstvo je samo sobě zkázou ..stejně tak dopadla atlantida…..

  • Tom

   safra porte. :-) Každý živočišný druh je sám sobě skázou pokud se nekontrolovatelně množí bez přirozených predátorů. A je jedno jestli to je housenka, hlemýžď, myš nebo mouchy.

   • jenže oto se stará příroda,ta to má vykoumané a ví sama co dělat.jenže to by do toho nesměly zasahovat lidi….

    nedivím se ani že illumináti regulují populaci a regulovat budou..jinak my tu máme predátory pro které jsme potrava..jen je třeba všímat si věcí.