Zemi ohrožuje dvoutunový ruský satelit

6
554

Američtí vojenští experti upozornili, že 19. prosince vstoupí do atmosféry ruská průzkumná sonda Kosmos-1484. Satelit byl na oběžnou dráhu vypuštěn z kosmodromu Bajkonur ještě za sovětské éry 24. června 1983. Nefunkční je od 18. října 1993, kdy na jeho palubě došlo k výbuchu akumulátorové baterie.

Experti zatím netuší, jestli se 2,5tunový přístroj při průletu atmosférou rozpadne na menší části, které shoří, nebo zda dopadne na Zemi.

 • FFS

  No je to ruský, takže jen bůh a oni ví, co v tom je a na co to jede.
  Nedivil bych se, kdyby v těch dřevěných troskách našli kosmonauta s
  flaškou vodky v ruce. :)

 • Potooczech

  Otázka je, kolik z toho dopadne vcelku a jakou rychlostí to dopadne. Pokud by dopadl celý rychlostí kolem 50000 km/h, pak by energie odpovídala cca. 120 tunám TNT. Jelikož ale zbyde jen část kolem 30-40% a jelikož je na svou hmotnost objemnější, tak ani dopadová rychlost nebude tak vysoká. Rázem se to smrskne odhadem někam k 10-15 tunám TNT. Což by ve městě asi udělalo slušnou škodu.
  Spíš bych si ale tipnul, že se rozpadne na kusy už při nárazu na hustší vrstvy atmosféry. Části samotné již pak nebudou mít příliš mnoho energie při dopadu. Střechu u domu by to asi zničilo, ale při pravděpodobnosti 67%, že to spadne do oceánu bych se moc netrápil.

  • kamaka

   Ty trosky družice by na povrch mohly dopadnou nanejvýš rychlostí volného pádu. Pokud ovšem všechny nezhoří během průletu v atmosféře. Nevím jak jsi přišel na takovou závratnou rychlost 50000km/h ale oběžná rychlost těchto družic je něco kolem 29000km/h to je asi 8km/s. O zbrzdění a zánik podle mého tak 85% družice se postará atmosféra. Jo a ještě něco, ta družice byla onoho 18. října 1993 zničena explozí na dráze záměrně!! Byly dokonce identifikovány i nějaké úlomky. Toť vše.

 • Drag01

  Tak pro představu stačí přečíst článek na Dailymail. O tom že Peking unikl o 7 minut katastrofě. Ale píšou že běžně vydrží 20-40% až do dopadu na zem, ale u toho to bylo 60% protože byl z materiálů které to vydrží. Nevím jak je to u tohoto satelitu.
  „The consequences of chunks of the 2.5 ton satellite falling into the city would have been catastrophic; huge craters,
  shattered fuel lines, explosions, wrecked buildings and untold human
  casualties in a metropolis of 20 million people.“
  http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2094334/Beijing-seven-minutes-destruction-2-5-ton-satellite-crashed-Earth-300mph.html

 • Drag01

  Co by to tak mohlo způsobit v případě že by dopadl na zemi? Teoreticky.

  • Tom

   zaleží kam se to trefí, předpokládám minimálně kontaminaci zářením. V každém případě pobyt u trosek bude lékem proti dlouhověkosti :-)))