V Okavangu žije lvice transsexuálka

Lvi jsou zvířata smečková a jako taková pochopitelně mezi sebe nepřijímají jedince, o které by se smečka musela starat. Tím by ztrácela schopnost ochránit své členy, a vlastně by tak vůbec nemělo smysl nějaké smečky vytvářet. Je jasné, že slabými jedinci jsou především nemocná nebo přestárlá zvířata.

Před časem ale odmítla jedna lví smečka v botswanské přírodní rezervaci Okavango jednu svou členku jenom proto, že byla jiná. Nešťastná samice má totiž velký problém: je lvicí transsexuálkou. Narostla jí hříva stejná jako mladým lvím samcům. Ale i v přírodě zřejmě funguje něco jako osvěta, protože její smutný příběh má nakonec dobrý konec.

Samice bojovala několik let sama o přežití a přitom se neustále snažila znovu se do domovské smečky začlenit. A nakonec se jí to podařilo. Ostatní lvi zřejmě časem pochopili, že „transsexuálka“ sice vypadá nějak nezvykle, ale jinak je soběstačná a silná a smečku nebude ohrožovat. Zoologové, kteří smečku dlouhodobě pozorují, tvrdí, že samice s hřívou má lehce asexuální chování a lze očekávat, že nebude schopna zabřeznout. Ostatně mladí lvi o ni zájem téměř neprojevují. Zřejmě už pochopili, že jejich kamarádka je tak trochu jiná…

Zdroj: DailyMail