Kde se nacházejí želví Pompeje

Nedaleko německé obce Messel učinili paleontologové nález, který je doslova uchvátil. V tamějším opuštěném lomu došlo před 50 miliony let k malé želví tragédii, jejíž následky jsou tak dobře zachovány, že pro vědce představují unikátní studijní materiál.

Na území dnešního lomu bylo v třetihorách vulkanické jezero, v němž docházelo z času na čas k sopečným výbuchům. Jeden z nich se stal osudným pro skupiny želv druhu Allaeochelys crassesculpta. Ty právě prožívaly čas svého páření a některé z „rozvášněných“ dvojic na svoje milostné hrátky doplatily. Na druhou stranu právě díky tomu se jejich krunýře o průměrné velikosti kolem 70 cm dodnes uchovaly ve velmi dobrém stavu ve ztuhlých sedimentech, navíc skutečně „zkamenělé uprostřed milostného aktu“.

Souložící páry zemřely ve chvíli, kdy se ponořily do spodních vodních vrstev, které byly jedovaté.

Erupce podvodní sopky zahubila ovšem i další živočichy obývající jezero a rovněž jejich otisky ve zkamenělých sedimentech poskytly vědcům takřka názorný pohled do třetihorního světa. Někteří z paleontologů tvrdí, že si v Messelu připadají tak trochu jako archeologové ve slavných Pompejích, v nichž výbuch Vesuvu v srpnu roku 79 n.l. usmrtil stovky lidí a otisky jejich mrtvol se uchovaly ve ztuhlé lávě uprostřed činností, kterým se právě věnovali.

Zdroj: DailyMail