Začít pracovat před 10. hodinou je podobné fyzickému mučení, tvrdí vědci

„Musíme respektovat biologické hodiny osob a jejich potřeby. Můžeme díky tomu být mnohem efektivnější a výkonnější,“ tvrdí Kelley.

0
5160
Začít pracovat před 10. hodinou je podobné fyzickému mučení, tvrdí vědci
Začít pracovat před 10. hodinou je podobné fyzickému mučení, tvrdí vědci

Podle doktora Paula Kelleyho, vedoucího výzkumného pracovníka na Oxfordské univerzitě, je vstávání a nutnost začít pracovat před 10. hodinou velmi blízké fyzickému mučení, které z dlouhodobého hlediska způsobuje únavu a nadbytek stresu.

Nejběžnější pracovní doba bývá od devíti do 17:30. Tento časový rozvrh však není synchronní s požadavky lidského organismu. A doktor Kelley pro to má i několik nezbytných faktů. Mnohačetné studie prokázaly, že děti ve věku deseti let se před půl devátou ráno málo soustředí, zatímco patnáctiletí dosahují nejlepších výsledků po desáté hodině dopolední a vysokoškoláci prokazují největší produktivitu práce a soustředění po 11. hodině. Důvodem je to, že během puberty dochází k fyziologické změně cirkadiánního rytmu, díky které dospívající jedinci chodí v průměru spát o dvě hodiny později. „Musíme respektovat biologické hodiny osob a jejich potřeby. Můžeme díky tomu být mnohem efektivnější a výkonnější,“ tvrdí Kelley.

Některé britské školy díky těmto studiím se pokusily začátek výuky posunout z půl deváté na 10. hodinu a během krátké chvilky zaznamenaly, že se kromě docházky výrazně zvýšila i produktivita studentů.

„Pokud zaměstnanci začínají pracovat před desátou hodinou, jsou zkrátka unavení a demotivovaní. Problémem dnešní doby je to, že mnoho lidí trpí nedostatkem spánku, což se samozřejmě negativně podepisuje na jejich zdraví. Hlavně srdce a játra se špatně tomuto rytmu přizpůsobují. Ale platí to i pro nemocnice a věznice, kde jsou lidé nesmyslně buzeni, aby snědli snídani, kterou přitom ani nechtějí. Nedostatek spánku je fyzické mučení,“ říká Kelley.

FOTO: healthyfoodhouse.com