Které země poškodí srážka s asteroidem nejvíc?

V případě, že by se Země srazila s asteroidem, utrpí některé země obrovské škody. K tomuto závěru dospěli vědci z univerzity v Southamptonu, kteří při výzkumu použili speciální program NEOimpactor.

Program eviduje na základě údajů z NASA veškerá tělesa v blízkosti Země. Seznam zemí, pro které by mohl být pád asteroidu fatální, je sestaven podle těchto kritérií: možný počet lidí, kteří by mohli zahynout, a také podle předpokládaných škod na místní infrastrukturu. Největší nebezpečí hrozí rozvinutým zemím.

Na prvním místě je Čína, především kvůli vysokému počtu obyvatel. V první desítce jsou také hustě obydlené země, jako je Indie, Itálie, Japonsko, Indonésie, USA, Filipíny, Brazílie a také Nigérie. Na seznam se dostalo i Švédsko s vysoce rozvinutou infrastrukturou.

Za zmínku jistě stojí, že Rusko v první desítce není, a to především kvůli nízké hustotě obyvatelstva (8,3 obyvatel na km2) a nerozvinuté infrastruktuře.

Průlet velkého asteroidu kolem Země se očekává na podzim. Jeho průměr dosahuje 400 m, vzdálenost od naší planety bude činit 321 tisíc kilometrů.