Na Měsíci mohou být pozemské fosilie

K překvapivému, leč poměrně logickému závěru došli vědci z univerzity v Kentu. Měsíční povrch může být v určitých místech pokryt fosilními pozůstatky ze Země. Šlo by samozřejmě o případy, kdy by do naší planety narazil tak velký asteroid, že by cokoli ze zemského povrchu vyvrhl směrem k našemu souputníkovi.

Vědci ke svému experimentu použili led, který měl simulovat meteorit naplněný fosiliemi, a poté ho pomocí plynového náboje vystřelili do sáčku naplněného vodou. To je podle nich efektivní způsob napodobující rychlé zpomalení a vysoký tlak po dopadu na měsíční povrch. Během experimentu zjistili, že některé fosilní fragmenty proces nezničil. V konečném důsledku bychom tak mohli zjistit spoustu nových informací o Zemi, protože případné zkameněliny budou na Měsíci dochované v mnohem lepším stavu než na naší planetě.

„Myšlenka, že úlomky ze Země mohou pokrývat měsíční povrch a dokumentují tak informace z její dávné historie, je fascinující,“ řekl Kieren Torres Howard, který se účastnil výzkumu. „Jejich samotné objevování by bylo úžasné. I to je další důvod, proč bychom měli spěchat zpátky na Měsíc.“

Zdroj: New Scientist