Pomozte vybrat jména měsíců, které obíhají kolem Pluta

4
557

Je tomu již víc než 80 let, co tehdy 11letá Venetia Burney navrhla dát nově objevené planetě jméno Pluto. Dívenka, kterou bavila astronomie a klasická mytologie, usoudila, že tento vzdálený chladný a temný svět vystihuje nejlépe římská varianta jména boha podsvětí.

Později bylo kolem Pluta objeveno pět měsíců; pojmenovány jsou ale jen tři: Charon, Nix a Hydra. Dva poslední satelity, které objevil teleskop Hubble v letech 2011 a 2012, astronomové zatím označují jako P4 a P5. Jde o velmi malá tělesa s průměrem 20 a 30 km.

Astronomové z Institutu SETI v čele s Markem Showalterem před časem požádali veřejnost, aby jim pomohla měsíce pojmenovat. Podmínkou bylo, že jména musí být součástí řecké nebo římské mytologie a spojena s bohem Hádem a podsvětím. Do nejužšího výběru se dostalo 12 jmen, mezi nimiž figurují například Kerberos (trojhlavý pes, který hlídal vchod do podsvětí), Styx (řeka obtékající říši mrtvých), Héraklés (jako jediný se vrátil z podsvětí živý a návdavkem z něj přivedl i psa Kerbera), Hypnos (bůh spánku, syn bohyně noci Nykty a boha podsvětní tmy Tartara) či Orfeus (vypravil se do podsvětí, aby z něj získal zpět sovu manželku Eurydiku).

Všechna jména najdete na stránkách www.plutorocks.com, kde také můžete až do 25. 2. 2013 hlasovat.