Lidé se bojí vybírat si dovolenou

Podle nového výzkumu zaměstnanci váhají využít dny volna, i když na ně mají nárok. Nedávná studie Harris Interactive pro JetBlue Airways ukázala, že až 57 % pracujících Američanů nevyčerpá do konce roku veškeré volno. Průzkum poukázal na to, že Američané nevyužijí až 11 dnů dovolené a spokojí se tak se 70 procenty jejich nároku na volno. A není to o tom, že by oddych nechtěli.

Zatímco 60 procent dotázaných uvedlo, že si dovolenou zaslouží, tak 39 % připustilo, že mají strach říct si šéfovi o dovolenou, a tak radši zůstanou v kanceláři. „Byli jsme překvapeni, že téměř třetina amerických zaměstnanců se cítí provinile a ve stresu, když mají požádat šéfa, byť o jeden den volna.“ řekl ředitel společnosti JetBlue Gateways Grant McCarthy.

Průzkum také ukázal, že 41 % dotázaných si bere dovolenou nejméně na týden. To je podle JetBlue pochopitelné, jelikož zaměstnanec k opravdovému odpočinku potřebuje nejméně šest po sobě jdoucích dnů. Výzkumu se zúčastnilo více než 1100 zaměstnanců na plný nebo poloviční úvazek.