Nové fotky NASA ukázaly, že americké vlajky na Měsíci stále stojí

14
2923
Podle této velmi populární teorie bylo přistání Apolla 11 na Měsíci jednou velkou mystifikací v režii vlády USA.

Americké vlajky, které na Měsíci umístili astronauti programu Apollo, tam až na jedinou výjimku stále stojí. Tou chybějící je vlajka, kterou zde zapíchli Edwin „Buzz“ Aldrin a Neil Armstrong při první misi Apollo 11 v roce 1969. Dokazuje to série snímků pořízených vesmírnou družicí NASA Lunar Reconaissance.

Vlajka z mise Apolla 17 na Měsíci stále stojí. Vpravo je patrné lunární vozidlo (LRV).

„Je jisté, že americké vlajky stále stojí a vrhají stín na všechna místa přistání. S výjimkou vlajky z Apolla 11,“ uvedl profesor Mark Robinson z Arizona State University, který fotky analyzoval. „Astronaut Buzz Aldrin tehdy řekl, že vlajku srazil vzdušný proud z motorů Apolla 11, když modul z Měsíce startoval. Zdá se, že měl pravdu.“

Každá z prozatím šesti výprav, které na Měsíci přistály, zapíchla v určitém místě do měsíčního povrchu americkou vlajku. Na této fotce je vlajka z Apolla 15.

Na snímcích ze sondy LRO, která od roku 2009 povrch Měsíce monitoruje, si vědci z NASA všimli stínů, které se v různých časech pohybují kolem jednoho bodu. A jelikož se tento jev opakuje na místech přistání kosmonautů, považují to vědci za důkaz, že vlajky stále stojí.

I vlajka z mise Apollo 16 pořád stojí. Vpravo je opět lunární vozidlo.

„Velmi mě překvapilo, že vlajky přežily ostré ultrafialové světlo a teploty na povrchu měsíce. Otázkou však zůstává, jak teď vypadají,“ dodal Robinson.

Pete Conrad zasadil tuto vlajku na misi Apollo 12 v listopadu 1969.

Zdroj: DailyMail