Před obřím asteroidem nás nezachrání ani Bruce Willis

K Zemi se blíží nebezpečný asteroid. Pro hollywoodské filmaře to není žádný problém – prostě se vyrobí bomba, která se k němu vyšle, a roztrhá ho na malinké kousky. Nálož, která by to dokázala, by ale musela být miliardkrát silnější než jakákoli trhavina dosud zhotovená člověkem. Zjistil to výzkumný tým z University of Lester, který vypočítal sílu bomby potřebnou k explozi nebezpečného asteroidu.

Mnozí jste viděli film Armageddon, v němž Bruce Willis nejdřív na blížícím se asteroidu odpálí jaderné nálože a pak za cenu vlastního života zachrání Zemi. Britové sestavili rovnici, která umožňuje vypočítat výkon bomby vzhledem k hmotnosti a rozměrům asteroidu i k rychlosti, s jakou se blíží k Zemi. Podle ní by její výkon by musel dosahovat 800 000 000 000 000 terajoulů. Pro srovnání, výkon největší z testovaných vodíkových bomb, sovětského „Velkého Ivana“, dosahoval „pouhých“ 418 000 terajoulů.

Rovnice, kterou se vypočítá výkon bomby vůči asteroidu.

Britští vědci, kteří sestavili rovnici, mají Hollywoodu za zlé, že většinu sci-fi filmů točí bez ohledu na vědeckou správnost jen s cílem nalákat publikum. Většina odborníků se dnes shoduje, že pokud by se nějaké nebezpečné těleso blížilo k Zemi, nebombardovalo by se na menší kusy, ale vyslala by se k němu sonda, která by ho odklonila z dráhy.

Zdroj: oko-planet.su