Řecký vrak vydal 2000 let staré léky

0
843

V roce 130 před Kristem ztroskotala u toskánských břehů loď vezoucí náklad léků a syrského skla. Vzácný nález objevili archeologové sice už před jednadvaceti lety, ale teprve teď mohli archeobotanikové zkoumat a analyzovat i medikamenty, které vyrobili lékaři z antického Řecka.

Analýzy DNA prokázaly, že každý z více než dva tisíce let starých léčivých preparátů se skládal z přibližně deseti druhů rostlinných výtažků – od ibišku po celer.

Skříňka s léky byla ve vraku objevena v roce 1989, přičemž ve většině případů se jednalo o sušené materiály. Vědci podrobili léčivé preparáty mnoha analýzám a srovnávacím testům v rostlinných genetických laboratořích. Léky obsahovaly mimo jiné mrkev, ředkev, česnek, dub, zelí, vojtěšku a řebříček. Byl v nich nalezen také výtažek z ibišku, dovezeného pravděpodobně z území, kde dnes leží Indie nebo Etiopie.

„Víme, že tyto rostliny používali starověcí doktoři k léčení,“ řekl Robert Fleischer ze Smithsonianské Národní zoologické zahrady ve Washingtonu. Řebříček se kupříkladu používal k zastavení krve při poraněních, starověcí Římané zase užívali mrkev jako lék na spoustu neduhů.

Podle zatím nepotvrzených testů je možné, že některé starověké „pilulky“ obsahovaly dokonce slunečnici. O této rostlině se soudilo, že ji staří Evropané poznali až po objevení Ameriky v roce 1492. Pokud se její přítomnost v preparátech potvrdí, bude třeba přepracovat naše dosavadní znalosti o této rostlině a jejím rozšíření.