„Záchod“ na Marsu? Další podivný objekt na rudé planetě

Pozornost vědců analyzujících snímky, které pořídila sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) z oběžné dráhy Marsu, vyvolal geometricky dokonalý objekt poblíž vulkánu Pavonis. Neznámý útvar, který vyfotografovala kamera CTX s nízkým rozlišením, vypadal díky svému neuvěřitelnému tvaru na první pohled jako dílo lidských (či mimozemských) rukou. Z výšky mu totiž dominovalo cosi připomínající skleněnou kopuli zářící ve slunečním světle.

„Kopuli“ vyfotografovala proto ještě znovu kamera HiRISE s vysokým rozlišením. A ze zvětšených záběrů bylo patrné, že nejde o žádný umělý výtvor, nicméně i tak stojí za zmínku. Astronomové si všimli, že „kopule“ je ve skutečnosti vzhůru nohama a jde vlastně o jakýsi trychtýř s naprosto hladkými okraji, který připomíná odtok záchodové mísy nebo dřezu. Sluneční paprsky padaly do „nálevky“ tak dokonale, že osvětlily i její dno. Díky tomu vědci mohli změřit velikost útvaru.

„Odhadujeme, že průměr otvoru v dolní části kráteru je asi 35 metrů,“ říká Shane Byrne z univerzity v Arizoně. „Délka útvaru je asi 20 metrů, přičemž průměr v jeho horní části činí přibližně 200 metrů.“

Astronomové si všimli, že „kopule“ je ve skutečnosti vzhůru nohama a jde vlastně o jakýsi trychtýř s naprosto hladkými okraji, který připomíná odtok záchodové mísy nebo dřezu.

Vědci přiznávají, že původ marťanského „záchodu“ nejsou dosud schopni objasnit.  Podle některých je zřejmé, že pod povrchem rudé planety jsou rozsáhlé jeskyně, jakési katakomby, ve kterých může existovat voda v tekutém stavu, a dokonce i život. V souladu s touto hypotézou by tyto „odtokové díry“, kterých je na Marsu více, mohly tvořit „vstupní brány“ do zdejších katakomb.

Zdroj: paranormal-news.ru