Země je cílem 33 tisíc planetek a dvacítky nových komet

Infračervený vesmírný teleskop WISE našel v naší sluneční soustavě nové nebezpečné objekty. Věděli jste, že Země je potenciálním cílem 33 tisíc planetek a dvaceti nových komet?

Širokoúhlý infračervený teleskop vypustila NASA v prosinci roku 2009. Jeho úkolem je pátrat po dosud neviditelných vesmírných objektech – teleskop totiž dokáže zkoumat infračervené (tepelné) záření, které vysílají i ta nejchladnější vesmírná tělesa, jež jsou pro běžné teleskopy neviditelná. WISE zatím na Zemi odeslal více než 1,8 milionu snímků.

Dalekohled postupně prohlíží celou oblohu a zaměřil se také na pás asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Astronomové přitom zažili pořádný šok: WISE objevil na 33 tisíc dosud neznámých planetek. Tato tělesa se teď zkoumají a srovnávají s pozorováními ve viditelném spektru, aby se definovala jejich velikost a složení. Kromě nebezpečných planetek ale teleskop odhalil i 20 nových komet a 134 vysoce nebezpečných planetek – tedy těch, jejichž dráhy procházejí velice blízko dráhy Země.

Na naší oběžné dráze kolem Slunce prolétají ve vzdálenosti do 45 milionů kilometrů a mohly by naši planetu výhledově ohrozit.